Znanstvenici su slušali pozive bonoba i otkrili izvanredne sličnosti s ljudskim jezikom

Izvanredna komunikacija bonoba: Kako njihovi pozivi otkrivaju sličnosti s ljudskim jezikom

Zvukovi i zvižduci bonoba mogu se na prvi pogled činiti jednostavnim, divljim pozivima, no pažljivijim slušanjem otkriva se da njihova komunikacija dijeli mnoge strukturne sličnosti s ljudskim jezikom, što je ranije bilo nedovoljno istraženo. Bonobi su najglasniji od velikih majmuna i koriste raznovrsne visoke pozive kako bi komunicirali s drugim članovima svoje vrste.

Raznolike vokalizacije bonoba

Neki od njihovih vokalizacija uključuju glasne zvižduke i hukove koji putuju kroz džunglu, dok su drugi tihi “peepovi” i hrkanja koja su namijenjena intimnijim trenucima. Iako su oblikom i veličinom vrlo slični čimpanzama, njihovi pozivi su oktavu viši od onih čimpanza.

Studija koja otkriva složenost komunikacije

U novoj studiji, znanstvenici sa Sveučilišta u Zürichu i Harvardu detaljno su istražili komunikaciju divljih bonoba i otkrili da su njihovi pozivi duboko složeni. Štoviše, vokalizacije dijele mnoge ključne značajke koje čine ljudski jezik. Istraživački tim analizirao je 700 snimaka vokalnih poziva bonoba i identificirao više od 300 kontekstualnih značajki povezanih s svakim razgovorom.

Komponibilnost u jeziku bonoba

Kao i ljudski jezik, vokalizacije bonoba pokazuju komponibilnost, što znači da kombiniraju konačan skup tipova poziva u smislene strukture. U lingvistici se komponibilnost dijeli na trivijalnu i netrivijalnu. Trivijalna komponibilnost osvaja značenje jednostavno zbrajanjem dijelova. Na primjer, “plava plesačica” označava nekoga tko je plava i plesačica, a ako je ta osoba također liječnica, bez problema možemo reći “plava liječnica”. Međutim, netrivijalna komponibilnost djeluje drugačije jer jedna riječ modificira drugu na način koji mijenja njezino značenje.

Kao primjer netrivijalne komponibilnosti možemo uzeti izraz “loša plesačica”. Ovdje se ne radi o lošoj osobi koja pleše, već o nekom tko nije dobar u plesu. U tom slučaju, “loša” ne zadržava neovisno značenje i samo ima smisla u odnosu na “plesačicu”. Ova vrsta komponibilnosti daje ljudskom jeziku njegovu fleksibilnost i složenost – a ispostavlja se da su bonobi također ovladali ovom vještinom. Stotine snimaka pokazale su da se pozivi bonoba kombiniraju u različite zvukove kroz četiri strukture komponibilnosti, pri čemu tri od njih pokazuju netrivijalnu komponibilnost.

Razumijevanje ljudskog jezika kroz studij bonoba

Bonobi su naši najbliži živi rođaci, zajedno s čimpanzama, dijeleći oko 98.8 posto svoje DNA s ljudima. Pažljivim proučavanjem vokalizacija naših velikih majmunskih rođaka, mogli bismo zadobiti uvid u to kako je ljudski jezik evoluirao u složeni sustav koji danas koristimo.

Završna misao

Ova fascinantna istraživanja otvaraju vrata novim spoznajama o složenosti komunikacije bonoba i njezinom značaju za razumijevanje ljudskog jezika. S obzirom na njihovu izvanrednu sposobnost komunikacije, ne čudi što su bonobi jedan od najvažnijih predmeta studija u razumijevanju evolucije jezika.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Znanstvenici su izbušili dno Velikog Plavog Rupa i otkrili 5.700 godina povijesti

Next Post

Više od 40 posto Amerikanaca vjeruje da su ljudi i dinosauri živjeli zajedno

Related Posts