Živi ekosustav ispod površine Zemlje ima stotine puta više ugljičnog materijala od ljudi

Šokantno otkriće: Tajna podzemnog ekosustava

Duboko ispod naših nogu, u slojevima Zemlje, krije se nevjerojatno prostran ekosustav bogat životom. U posljednjim godinama, međunarodni tim znanstvenika otkrio je kako milijardi mikroorganizama žive nekoliko milja ispod površine. Ova fascinantna otkrića predstavljena su na godišnjem sastanku Američkog geofizičkog saveza 2018. godine, gdje su istraživači prvi put izračunali veličinu ovog misterioznog bogatstva života – i rezultati su premašili njihova očekivanja.

Neobični podaci i nevjerojatne brojke

  • Otkriveno je da otprilike 70% ukupnog broja mikroba na planeti živi pod zemljom.
  • Ovi mikrobi predstavljaju između 15 i 23 milijarde tona ugljika – stotine puta više od ukupne mase ugljika svih ljudi na površini.

Iako su znanstvenici tek zagrebali površinu u proučavanju ovih mikroorganizama, prva zapažanja sugeriraju da bi genetska raznolikost života ispod površine mogla biti usporediva, ili čak veća, od onoga što imamo na površini. Zbog toga je ovaj ekosustav dobio nadimak “podzemni Galapagos”. No, ne očekujte divovske kornjače – bakterije i njihovi evolucijski rođaci, arheje, čine većinu života ispod površine, iako su zabilježeni i neki predstavnici eukaryota.

Zapanjujuća otkrića mikroorganizama

Jedan od najzanimljivijih pronađenih organizama bio je neidentificirani nematod, otkriven 1.4 kilometra ispod površine u zlatnoj jami u Južnoj Africi. “Prije deset godina, uzeli smo uzorke na samo nekoliko mjesta – onim gdje bismo očekivali da postoji život”, izjavila je Karen Lloyd, autorica studije i asistentica na Odjelu za mikrobiologiju Sveučilišta u Tennesseeju. “Sada, zahvaljujući ultra-dubokom uzorkovanju, znamo da ih možemo naći gotovo svugdje, iako je uzorkovanje očito obuhvatilo samo bezdan smiješnog dijela duboke bioprostora,” dodala je profesorica Lloyd.

Utjecaj podzemnog života na našu planetu

Uz nesvakidašnje rezultate, tim je analizirao stotine studija koje su proučavale uzorke iskopane između 2.5 i 5 kilometara (1.55 do 3.1 milje) u zemljinoj kori, s morskog dna i kopna. Njihovo otkriće da duboka podzemna bioprostor gotovo dvostruko premašuje volumen svih oceana je dodatno iznenadilo znanstvenike. Iako su uvjeti ovdje – intenzivna toplina, ogromni pritisci, potpuni mrak i oskudica nutrijenata – ekstremni i nelogični za život, istraživači smatraju da ovaj ekosustav može odgovoriti na mnoga pitanja o granicama života na Zemlji, ali i izvan nje.

Otkrića koja postavljaju nova pitanja

“Naša istraživanja mikroba iz duboke bioprostora donijela su mnogo novih spoznaja, ali i novi uvid u to koliko još moramo naučiti o životu pod zemljom,” dodao je Rick Colwell, mikrobiolog s Državnog sveučilišta Oregon. “Na primjer, znanstvenici još ne znaju na sve načine duboki podzemni život utječe na život na površini i obrnuto. Za sada, možemo se samo diviti načinu metabolizma koji omogućava životu da preživi u ekstremno oskudnim i neprijateljskim uvjetima u dubokoj Zemlji.”

Zaključak

Ova zapanjujuća otkrića ne samo da proširuju naše znanje o mikrobiološkom životu ispod površine Zemlje, već također potiču pitanja o povezanosti podzemnog i površinskog života. I ovog trenutka, znanost je pred fascinantnim putovanjem otkrića koja bi mogla potpuno promijeniti naše razumijevanje biologije i ekosustava na našoj planeti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

NASA je upravo primila laserske i radio poruke zajedno iz još dubljeg svemira

Next Post

AI-generirani sjajni proteinski kod mogao je evoluirati prirodno tijekom 500 milijuna godina

Related Posts