Zauvijek kemikalije pronađene u 99 posto flaširane vode iz cijelog svijeta

Opasne Molekule u Vodi: Činjenice koje Trebate Znati

Jeste li znali da su toksične molekule vrlo uobičajene u vodi iz slavine i flaširanoj vodi širom svijeta? Nedavna istraživanja pokazuju zabrinjavajuće prisustvo Perfluorooktanske kiseline (PFOA) i Perfluorooktanskog sulfonata (PFOS) u više od 99 posto uzoraka flaširane vode iz Azije, Europe, Sjeverne Amerike i Oceanije.

Što su PFAS?

PFOA i PFOS su vrste perfluoroalkilnih tvari, poznatih pod nazivom PFAS ili popularnim nadimkom ‘kemikalije koje traju vječno’. Ove toksične tvari koriste se u industriji zbog svojih jedinstvenih svojstava, poput otpornosti na mrlje, prianjanja i vatre. Nažalost, one se ne razgrađuju u prirodi, što dovodi do njihove akumulacije u okolišu, posebno u izvorima vode.

Rezultati Istraživanja

Nedavne analize također su pokazale prisutnost PFAS-a u vodi iz slavine, ali na različitim razinama. Testovi provedeni u Birminghamu (UK) i Shenzhenu (Kina) otkrili su da britanska voda sadrži niže razine ovih kemikalija u usporedbi s kineskom vodom, no prisutnost je zabilježena u obje.

  • Filtracija ili kuhanje vode mogu ukloniti između 50% i 90% PFAS-a.
  • Profesor Stuart Harrad sa Sveučilišta u Birminghamu naglasio je učinkovite metode tretiranja vode.

Važnost Kontrole i Praćenja

Prema riječima profesora Harrada, trenutačne razine PFAS-a u većini uzoraka vode ne predstavljaju veliki zdravstveni rizik, no kontinuirano praćenje i regulacija su ključni za zaštitu javnog zdravlja. Ova istraživanja nude vrijedne podatke o prisutnosti PFAS-a u vodi za piće uz praktična rješenja za smanjenje izloženosti potrošača.

Povezanost sa Zdravljem i Ekonomskim Prilikama

Studija je također otkrila da je prirodna mineralna voda imala više koncentracije PFAS-a u usporedbi s pročišćenom vodom. Iako su koncentracije bile ispod razina savjetovanih za zdravlje, ovo je dodatno potvrdilo da su PFAS raspoređeni u okolišu. “Širenje svijesti o prisutnosti PFAS-a u vodi iz slavine i flaširanoj vodi može dovesti do boljih odluka potrošača”, dodala je profesorica Yi Zheng sa Sveučilišta za znanost i tehnologiju na jugu.

Pristupi Rješavanju Problema

Postoje načini za uklanjanje PFAS-a iz vode koji su prilično jeftini, ako se vlade odluče pokrenuti akciju. No, najbolji pristup bio bi spriječiti onečišćivače da ih ispuštaju u okoliš od samog početka.

Zaključak

Preporučujemo da ostanete informirani o prisutnosti opasnih kemikalija u vodi koju konzumirate. Bilo da koristite jednostavne metode filtracije ili kuhanje, možete značajno smanjiti izloženost ovim tvarima. Ova istraživanja predstavljaju značajan korak ka osiguranju sigurnije vode za piće za zajednice širom svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nešto čudno se događa kada pokušate zagrijati led u mikrovalnoj pećnici

Next Post

Kada je Zemlja podnosila dva milijuna godina kiše: Karnijska pluvijalna pojava

Related Posts