Plavetni kitovi: Tajne i misterije o njihovim mladuncima
Plavetni kitovi su neki od najpoznatijih stvorenja na našem planetu. Iako imaju mnogo impresivnih karakteristika, još uvijek postoji mnogo nepoznanica o njima. Jedna od posebno zbunjujućih misterija je zašto se njihovi mladunci toliko rijetko viđaju. Nova studija donosi zanimljivu teoriju koja može objasniti ovu pojavu.
Rijetko priča o porodu plavih kitova
Ne samo da je izuzetno rijetko vidjeti plavetnog kita kako rađa – to je zabilježeno samo dva puta, jednom 1911. godine i opet 1946. – ali je također vrlo neobično vidjeti mladunce plavog kita općenito. Od svih zabilježenih viđenja plavih kitova širom svijeta, parovi majka-mladunac čine samo 3,1 posto.
Ovo neobjašnjivo stanje postavlja pitanje: zašto je broj viđenja mladunaca toliko nizak? Iako su plavetni kitovi danas mnogo rjeđi nego što su bili prije komercijalnog kitolova, znanstvenici znaju da zrele ženke rađaju približno svake dvije do tri godine. Ova stopa trudnoće je mnogo viša nego što bi se očekivalo s obzirom na broj viđenja mladunaca.
Potraga za odgovorima
Postoji više mogućih objašnjenja za ovu misteriju, pa je Trevor Branch, profesor vodene i ribarske znanosti na Sveučilištu u Washingtonu, odlučio istražiti najvjerojatnije teorije. Koristeći dugoročne podatke s terenskih studija i evidencije kitolova, Branch analizirao je udio viđenih mladunaca plavih kitova u različitim dijelovima svijeta, u pokušaju da objasni ovaj fenomen kroz sedam različitih teorija.
- Vrijeme rađanja i odbijanja mladunaca
- Niska stopa rađanja i preživljavanja mladunaca
Razumijevanje zašto je prisutno malo mladunaca nije samo znatiželjno pitanje; pomaže znanstvenicima da steknu bolje razumijevanje stanja populacija plavih kitova, što može utjecati na buduće istraživačke i konzervacijske strategije.
Otkriće o vremenskom razdoblju rađanja
Prema Branchovim saznanjima, najperspektivnije objašnjenje leži u vremenskom razdoblju. Podaci su pokazali da su veće proporcije mladunaca zabilježene u zimskim regijama, dok su manje proporcije viđene u ljetnim područjima. “Moj konceptualni model može objasniti misteriju nedostajućih mladunaca: Plavetni kitovi rađaju mladunce ubrzo nakon što napuste svoja ljetna hranilišta, a odvikavaju ih sedam mjeseci kasnije, neposredno prije povratka,” izjavio je Branch.
Utjecaj terenskog istraživanja
Ako se većina terenskih istraživanja plavih kitova odvija u njihovim ljetnim hranilištima, to može objasniti zašto rijetko viđamo mladunce. “Ova nova ideja pruža alternativno objašnjenje zašto se neke populacije plavih kitova čine kao da proizvode vrlo malo mladunaca: to nije neuspjeh u proizvodnji mladunaca, već se terenski rad u tim populacijama razumljivo koncentrira u lako dostupna ljetna hranilišta,” dodao je Branch.
Zaključak: Nova perspektiva za istraživanje
Za znanstvenike koji proučavaju plavetne kitove, ovo otkriće može biti ključ za bolja istraživanja u budućnosti. U sljedećem istraživanju, možda je vrijeme da se obuče u tople kape i šalove – čini se da su pred njima nova otkrića i mogućnost pronalaska tih veličanstvenih mladunaca.
Ova studija je objavljena u časopisu “Endangered Species Research”.