Igra Na Duhu: Saznajte Što Arheologija Kaže O Rimskim Kockicama
Uvod u Igru
Želite li zaigrati igru na sreću? Vrlo je jednostavno: samo ćemo baciti kockicu. Da bi vam bilo lakše, postavili smo pravila tako da ćemo mi pobijediti ako kockica pokaže jedan ili šest, dok vi pobjeđujete u svim drugim slučajevima. No tu je caka: kockica koju koristimo izgleda ovako…
Vjerojatno ste vidjeli taj oblik i pomislili: “Ne hvala, to nije pošteno.” I bili biste u pravu! Kockice s jednom stranom koja je i samo 5 posto duža od drugih imaju veću sklonost da padnu na veće strane, više od polovice vremena. No, ako ste reagirali slikom poput “certe, quod bene videtur”, možda ste zapravo bili inspirirani starim Rimljanima.
Asimetrične Kockice: Što Arheologija Otkiva
Gotovo sve kockice koje su arheolozi pronašli iz tog razdoblja — pune četiri od svakih pet — su vidljivo asimetrične. Nedavna studija objavljena u časopisu “Archaeological and Anthropological Sciences” postavlja pitanje koje je povjesničarima zagonetno već desetljećima: Zašto? Tradicionalni odgovor ukazuje na mogućnost da su Rimljani bili prevaranti koji su trenirali da kockice prevagnu u svoju korist.
Postoji nekoliko razloga koji podržavaju ovu teoriju, najvažniji je da nam je svima poznato kako oblik kockice može utjecati na njene rezultate. Naime, istraživanje je pokazalo da te asimetrične kockice često imaju veće brojeve na većim stranama. Međutim, istraživači su otkrili mnogo bezazleniji razlog za ovu pojavu.
Istraživanje Kockica i Kockarstva
Istraživači su sproveli eksperiment s grupom studenata kako bi proučili kako ona ukrašavaju pips (točke) na praznim kockama s različitim stupnjevima asimetrije. Ako postoji jasna sklonost u načinu ukrašavanja koja se razlikuje od onoga što se može vidjeti u arheološkim nalazima, to bi moglo značiti da je oblik bio namjerno dizajniran.
Iznenađujuće, gotovo sve kockice koje su podijeljene prema klasičnoj konfiguraciji “Sevens” — gdje su nasuprotne strane zbrajaju na sedam, omiljena metoda i u antičkom Rimu — pokazale su da imaju šest i jedan na najvećim stranama.
Zašto Rimske Kockice Nisu Bile Prevarantske
Ovi rezultati postavljaju pitanje: Ako su kocke bile namjerno oblikovane za prevaru, zašto bi onda bile tako očito asimetrične? Istraživači su zaključili da ako su asimetrične kocke prepoznatljiva vrsta, njihova proizvodnja i upotreba vjerojatno su bile specijalizirane. No analizom kockica iz rimskog razdoblja nisu našli konkretan uzorak u njihovoj asimetriji.
Moguće je da su Rimljani jednostavno vjerovali da oblik kockica nije važan i da su sudbine bacanja ovisile isključivo o bogovima. “U to vrijeme, Rimljani možda nisu shvaćali da oblik kocke može zbiti dobitak”, kaže Jelmer Eerkens, jedan od autora studije.
Zaključak: Razumijevanje Antičkog Rima
Iako su postojali neki kockari koji su mogli primijetiti razliku u rezultatima, za većinu Rimljana je važnije bilo samo baciti kocku. Sve dok se kockica mogla baciti, bila je “poštena” – ili barem onoliko poštena koliko je to dopuštao hiroviti rimski panteon.
Takva saznanja povezuju nas s drevnim kulturama koje su i dalje ključne za našu današnju zabavu s kockicama. Razgovarajući o ovim antičkim objektima, možemo primijetiti kako se naše razmišljanje i razumijevanje svijeta promijenilo tijekom stoljeća.
U ovom istraživanju kockica ne otkrivamo samo odakle dolaze rimske asimetrične kockice, već i način na koji su Rimljani razmišljali o sudbini, sreći i volji bogova. Razumijevanje povijesti igre na sreću može obogatiti našu perspektivu o igri koja traje već tisućama godina.