Zašto je izazov gutanja bez tekućine popularan na društvenim mrežama?
U posljednje vrijeme, TikTok je ponovno postao centar neobičnih “činjenica” o ljudskom tijelu. Ovaj put, jedan je korisnik izazvao svoje pratitelje da pokušaju progutati više od tri puta zaredom, tvrdeći da “mogu progutati samo 2-3 puta prije nego što tijelo prisili da prestanu”. Osobe su u komentarima dijelile svoja iskustva, od onih koje su rekle “probao sam tri puta i činilo se kao da sam zaboravio kako gutati” do “četiri puta i onda sam vidio Boga”. Bilo je i nekoliko “varalica” koji su uspjeli 20 puta koristeći vodu.
Što se događa kada pokušamo gutati bez tekućine?
Jedna korisnica je komentirala: “OVO JE TAKAV OPUSTITE”. Mnogi su se složili da kada su nervozni, pokušavaju prekomjerno gutati, u strahu od toga da neće moći, dok zapravo, ako se previše trude, panika može samo pogoršati situaciju. Ova fama o ograničenju gutanja već godinama kruži internetom, pretpostavljajući da je broj od 2-3 svakako podložan promjenama, dok neki navode da je to čak 5 puta.
Gledajući sa fiziološke strane, ako pokušate progutati bez hrane ili tekućine, brzo ćete uočiti da to postaje iznimno teško. Probajte, ne brinite, pričekat ćemo. Jasno je da je nekim ljudima moguće proći preko tog “ograničenja”, ali većina će se suočiti s izazovima nakon nekoliko pokušaja.
Zašto je teško gutati bez sline?
Jedan od glavnih razloga ovome je smanjenje količine sline dok nastavite gutati. Suho gutanje nije isto što i uobičajeno gutanje koje uključuje bolus (žvakana hrana ili tekućina). Kada gutate na uobičajen način, mišići u grlu se kontrahiraju u valnom obliku kako bi pomaknuli bolus niz jednjaka na probavu. Ova sekvenca kontrakcija, poznata kao peristaltika, i nije tako učinkovita kada se od ljudi traži da izvode suha gutanja.
Prema istraživanju objavljenom u Journal of Applied Physiology, “suho gutanje pokazuje značajne razlike u odnosu na mokro”. Istraživanje također ističe kako su mokra gutanja povezana s sporijim brzinama valova, većim trajanjem kontrakcija i kasnijim pojavama peristaltičkog vala. “Iako sam čin gutanja pokreće peristaltiku, informacija koja se prima doprinosi regulaciji primarne peristaltike.”
Kada pokušavate gutati bez sline, s vremenom postaje sve teže da vaši mišići proizvedu peristaltičku sekvencu, što može učiniti gutanje gotovo nemogućim za neke.
Kako riješiti problem s gutanjem?
Nemojte panicariti! Jednostavan savjet za olakšanje ovog izazova je dodati malo vode. Na taj način ćete omogućiti svojim mišićima da funkcioniraju pravilno i olakšati sebi proces gutanja.
Zaključak
Izazovi gutanja na društvenim mrežama poput TikToka sve više privlače pažnju javnosti. Dok neki uživaju u ovom izazovu, važno je razumjeti fiziološke aspekte koji utječu na našu sposobnost gutanja. Sljedeći put kad se suočite s ovim izazovom, sjetite se da nije nužno dobijati medalju za savršeno gutanje, već se zabaviti i razumjeti kako naše tijelo funkcionira.