Misterije Sprovoda Kraljice Elizabete II: Tajne i Tradicije
Vjerojatno niste propustili vijest o smrti kraljice Elizabete II 2022. godine, kao ni o njenom sprovodu. Tijekom priprema za sprovod, pojavile su se mnoge neobične tradicije, poput obavještavanja pčela. No, jedna stvar se posebno istaknula: njezin lijes bio je iznenađujuće težak, s obzirom na to koliko je bila mala u životu.
Dugogodišnja Tradicija Lijenaca Obloženih Olovom
Ova težina posljedica je tradicije, koja uključuje korištenje olovnih obloga u lijesovima kraljevskih članova, isto kao što je bio slučaj s princezom Dijanom i princom Filipom. Ova praksa datira iz razdoblja kada moderni načini očuvanja tijela nisu postojali. Naime, otkriće formaldehida, koji se koristi za očuvanje tijela, dogodilo se tek 1869. godine.
Razgradnja tijela je prirodan proces koji pogađa sve ljude, od kraljeva do seljaka. Na primjer, tijelo prvog normanskog kralja Engleske, Williama Osvajača, doživjelo je jezive posljedice ove tradicije.
Kraljeva Tragična Smrt
William Osvajač teško je ozlijeđen u bitci, pri čemu mu je rana probola crijeva. Kako je polako umirao, njegovi su podanici, većinom oni koje nije dobro tretirao, odlučili ne organizirati njegovo sahranjivanje. Njegovo tijelo ostavljeno je da se raspada na kamenoj ploči dok se čekao netko tko će preuzeti inicijativu. Na kraju, vitez je preuzeo zadaću i preveo tijelo cijelih 112 kilometara do Caena.
Dok se tijelo raspadalo, u tom procesu se nakupljao plin, a po dolasku u grad, vatra je dodatno zagrijavala leš. Na dan sprovoda, tijelo je postalo toliko naduveno da se nije moglo smjestiti u sarkofag. Unatoč gravitaciji i fizičkim zakonima koji su se tu primjenjivali, pogrebnici su pokušali strpati ga unutra, što je na kraju dovelo do katastrofalnog ishod – tijelo se rasprslo, a strašan smrad ispunio je zrak.
Olovom Obloženi Lijenici: Prednosti za Kraljeve
Srećom, kraljevi koji su u narednim vjekovima završili u lijesovima imali su više dostojanstvene završetke. Lijenici obloženi olovom usporavaju razgradnju tijela jer odvraćaju vlagu. Olovo ne propada i ostaje hermetički zatvoreno, što sprječava izlazak plinova i neugodnih mirisa – što je posebno važno kada više kraljeva dijeli grobnicu ili je potrebno premjestiti tijela u budućnosti.
Skupi, ali Neophodni Lijenici
Ovaj tip lijesova bio je van domašaja većine za stoljeća, osim za najsvjetlije u društvu. U Ujedinjenom Kraljevstvu, korištenje olovom obloženih lijesova još uvijek je zakonski obavezno za tijela koja će biti pokopana iznad tla.
U zaključku, sprovod kraljice Elizabete II na zanimljiv način podsjeća na dugu povijest tradicija i običaja koji okružuju pokopi kraljevskih članova. Njihovo očuvanje i poštovanje tijela, uz izbjegavanje mračnih posljedica, ostaje ključno u ovom starinskom obredu.