Priča o Prvom Zoološkom Vrtu u Londonu
Zanimalo vas je ikada kako je izgledao prvi zoološki vrt u Londonu? Nije to bio pravi zoološki vrt kakvog danas poznajemo; bilo je to kraljevsko menagerie smješteno u znamenitom Tower of London. Ova jedinstvena zbirka egzotičnih životinja postojala je više od 600 godina i služila kao izložbeni prostor, a ponekad i kao mjesto za proučavanje životinja.
Počeci Kraljevskog Menagerija
Kraljevsko menagerie počelo je u 13. stoljeću, za vladavine kralja Johna i ubrzo nakon toga kralja Henrika III. Počeci ovog neobičnog kolekcije egzotičnih životinja sežu do Henrika I, kada su strana vladari poklanjali egzotične životinje engleskim kraljevima kao znak diplomacije. Ti fascinantni “darovi” obuhvatili su lavove, deve, leoparde, risove, pa čak i kereš, a većina njih je bila smještena u Woodstocku, koji je bio kako menagerie, tako i lovište.
- Godina 1235: Kralj Henrik III. prima tri životinje opisane kao “leopardi”, koje su vjerojatno bile lavovi, od cara Svetog Rimskog Carstva Fridrika II.
- Godina 1252: Kralj Haakon IV. iz Norveške poklanja “pale” medvjeda (moguće polarni medvjed) kralju Engleske.
- Godina 1255: Luka IX. iz Francuske daruje slona koji je uhvaćen tijekom Krstaških ratova.
Izazovi Održavanja Menagerija
Kao što možete zamisliti, sve te životinje zahtijevale su hranu, a s porastom broja životinja rasli su i troškovi njihova održavanja. Teret tih troškova pao je na šerife koji su morali plaćati za njihovu hranu. Ponekad je kralj Henrik čak nametnuo porez stanovnicima Londona kako bi osigurao prostor za slona. Nažalost, tadašnje znanje o prehrani egzotičnih životinja bilo je vrlo ograničeno; slonu su pokušali davati meso i svaki dan mu servirali jednu litru vina, što je na kraju dovelo do njegove smrti.
Od Kraljevske Menagerije do Rane Zoološke Ustanove
Kraljevsko menagerie nije služilo samo za izlaganje egzotičnih životinja; njegov cilj bio je i osobna prestiž kralja. Pokloni poput ovih bili su znakovi poštovanja, a izlaganje životinja demonstriralo je bogatstvo, moć i globalne veze monarha. S vremenom, posjete menageriji nisu bile ograničene samo na kraljevske osobe, već su postale dostupne širem auditoriju.
- Elizabeth I: Tijekom vladavine ove kraljice, javnost je mogla besplatno posjetiti menagerie, ali samo ako su doveli mačku ili psa. Ova praksa bila je u svrhu hranjenja lavova.
- Tragedija: U kasnom 17. stoljeću, kadın Mary Jenkinson napadnuta je od strane lava, što je rezultiralo njenom smrću, čime se postavilo pitanje sigurnosti na ovim izložbama.
Transformacija u Zoološki Vrt
Menagerie je postao sve popularnija turistička atrakcija u Londonu tijekom 17. i 18. stoljeća, a s vremenom se počeo pretvarati u ono što bismo nazvali ranim zoološkim vrtom. Godine 1822. imenovan je profesionalni zoolog kao čuvar, a menagerie se proširio, uključujući 300 životinja iz 60 vrsta. Kako su britanske vojne snage širile svoj doseg, tako su mnoge od ovih životinja prikupljene iz raznih dijelova svijeta.
Godine 1828. osnovano je Zoološko društvo u Londonu koje je otvorilo zoološki vrt u Regent’s parku, poznati London Zoo koji danas postoji. U međuvremenu, javnost je izrazila zabrinutost zbog uvjeta u kojima su se životinje nalazile. Na kraju, vojvoda od Wellingtona odlučio je premjestiti većinu životinja u novi zoološki vrt, dok su druge prodane lutajućim cirkusima. Kraljevsko menagerie zatvoreno je 1835. godine.
Završna Misao
Povijest prvog zoološkog vrta u Londonu pokazuje kako su se pristupi prema životinjama razvijali kroz vrijeme. Od kraljevskih menagerija do modernih zooloških vrtova, možemo vidjeti promjenu u percepciji životinja i njihovom tretmanu. Ova fascinantna priča podsjeća nas na važnost očuvanja prirode i odgovornog ophođenja prema divljim životinjama.