Zašto Amerikanci nikada nisu probali okus ribizla?
Ako ste Britanac koji ovo čita, imajte se na umu da vas možemo iznenaditi. Ne, ozbiljno – možda ćete htjeti sjesti zbog ovoga. Mnogi Amerikanci nikada nisu okusili okus ribizla. Shvaćate li zašto je to šokantno? “Ali što je s ljubičastim slatkišima?!” pitaju se mnogi. Pa… većina njih ima okus grožđa. Nakon što su Britanci izgubili svijest, a Amerikanci gledali zbunjeno, možemo zaroniti u priču o tome zašto je ovaj ukusni voćni užitak ostao nepoznat u SAD-u, a da bismo to postigli, moramo se vratiti u prošlost.
Podrijetlo ribizla
Ribiz (Ribes nigrum) su male ljubičaste bobice koje rastu na listopadnim grmovima koji su porijeklom iz sjeverne Europe i Azije. Ove bobice su bogate vitaminom C i njihov snažan okus jednako je ukusan bilo sirov, bilo kuhan. Danas su ribizle osnovni sastojak britanske i mnogih drugih europskih kuhinja. Na policama trgovina možete pronaći brojne proizvode koji sadrže ribiz, od marmelada do alkoholnih pića.
Konfuzija oko okusa
Kao što smo spomenuli, ribiz često predstavlja uobičajeni “ljubičasti” okus za bombone i napitke, što dovodi do zabune mnogih britanskih turista kada prvi put otvore paket američkih Skittles ili uzmu limenku ljubičaste Fante. Iako biljke ribizla nisu podrijetlom iz SAD-a, nekada su bile omiljene među voćarima, posebice u Saveznoj državi New York. Procjenjuje se da je gotovo 3,000 hektara tla bilo posvećeno uzgoju ribizla i povezanih sorti, poput bijelog ribizla i ogrozda, krajem 19. stoljeća.
Progon ribizla zbog bolesti
No, postojala je jedna velika prepreka. Gljivica je počela napadati važne borove šume koje su bile ključne za industriju drva u SAD-u, a grmovi ribizla su označeni kao mogući uzroci. Bijela borova rak, koji uzrokuje gljivica Cronartium ribicola, predstavlja ozbiljnu prijetnju za borove. Da bi završila svoj životni ciklus, gljivica mora zaraziti i grm ribizla ili ogrozda i bor, što je logičan razlog za zabrinutost vrtlara o uzgoju ovih biljaka u blizini borova.
Vladina akcija protiv ribizla
Pod pritiskom drvoprerađivačke industrije da zaštiti egzistenciju svojih radnika, savezni je vlada poduzela odlučne mjere. Početkom 1900-ih, na temelju ovlasti iz Zakona o karanteni biljaka iz 1912. godine, Ministarstvo poljoprivrede je počelo zabranjivati uzgoj ribizla i sličnih biljaka. Kako je Warren V. Benedict sažeo u knjizi iz 1981. godine, “Otkrivanje nekoliko malih borova zaraženih rakom bilo je okidač za giganticnu borbu za zaštitu bijelih borova Amerike, borbu koja traje sedamdeset godina.”
Povratak ribizla
Teško je odrediti točan datum, ali mnogi izvori kao godinu kada je velika zabrana ribizla počela navode 1911. To što znamo je da se u vladinim dokumentima iz 1920-ih i 30-ih spominje zabrana i napori na suzbijanju širenja bolesti, kao i istraživanja o načinu eradikacije ovih biljaka. U sredini 20. stoljeća, stvari su se počele poboljšavati za ljubitelje ribizla s razvojem sorti otpornih na bolesti. Ipak, strahovi o prijetnji borovima bili su duboko urezani u sjećanje ljudi, a većina potrošača nikada nije imala priliku kušati ribiz. Godine 1966. vlada je dopustila pojedinim državama da ukinu zabranu, ali napredak je bio spor.
Osoba koja je promijenila pravila
U Saveznoj državi New York, nekadašnjem centru za uzgoj ribizla, zabrana je ukinuta 2003. godine, ponajviše zahvaljujući jednom čovjeku: Gregu Quinnu. Nakon što je surađivao s istraživačima s Cornell University kako bi potvrdio da se biljke mogu sigurno uzgajati, Quinn je počeo lobirati za ukidanje zabrane. Kroz svoju marku CurrantC™, Quinn sada proizvodi i promiče proizvode od ribizla, no suočava se s izazovima u zemlji gdje većina ljudi, kada ih pitaju, još uvijek ne može opisati okus ove bobice.
Zaključak
Na kraju, tako je priča o tome zašto je skromni ribiz tako malo poznat u SAD-u, i zašto “ljubičasti” okus znači dvije vrlo različite stvari s obje strane Atlantika. Iako se ribizlovi proizvodi polako pojavljuju na američkom tržištu, strah i zabuna oko ovog voća i dalje postoje. Zapravo, 2019. godine, Kathy Saunders iz Tampa Bay Timesa primila je nejasan odgovor od državnih službenika o legalnosti ribizla u Floridi, što pokazuje koliko je ova tema komplicirana i zbunjujuća, čak i danas.