Zašto su penisi antičkih grčkih kipova manji od današnjih?
Dok promatrate penise i testise antičkih grčkih statua, može vam na pamet pasti pitanje: zašto se čini da svi oni imaju manje genitalije od prosječnog muškarca danas? Ovaj fenomen vjerojatno se može objasniti nečim širim od samih tunika (više o tome kasnije). U nastavku, istražit ćemo razloge zašto su manji penisi u staroj Grčkoj bili percipirani kao poželjni.
Tajna povijesnih kipova
- Većina kipova iz tog razdoblja prikazuje golotinjsku estetiku bez ikakvih briga o skandalu.
- Međutim, s vremenom su se stavovi prema golotinji promijenili.
Kao što je jedan povjesničar otkrio, kada je zatražio pristup kolekciji erotskih izložaka u Britanskom muzeju, naišao je na ladicu punu odrezanih penisa. Peter Webb, predavač povijesti umjetnosti, pisao je za Guardian o svom iznenađenju kad je otkrio kako su viktorijanski kustosi uklanjali genitalije s klasičnih skulptura kako bi ih učinili prikladnima za javnu izložbu. “U Grčkoj i rimskoj zbirci pokazali su mi Museum Secretum, gdje su se nalazili različiti uzbudljivi predmeti, uključujući izbor mramornih falusa”, napisao je Webb.
Promjena stavova prema veličini
U to vrijeme, manji penisi su se smatrali attraktivnijima od većih. Ova preferencija imala je svoje korijene u kulturi koja je naglašavala muževnost i samokontrolu. Fotografkinja Ingrid Berthon-Moine, koja je stvorila seriju fotografija testisa antičkih statua, objasnila je hyperallergic.com da su u staroj Grčkoj favorizirali “male i čvrste” genitalije kao simbol muške samokontrole. Danas, međutim, kao što se može vidjeti u komercijalnoj kulturi, kinematografiji i oglašavanju, veće veličine često prevladavaju, sugerirajući dominaciju i desirabilnost.
Kako se mijenjaju ideale
- U prošlosti je veliki penis bio percipiran kao znak gluposti i porivnosti.
- Aristofan je idealne muške karakteristike opisivao kao “sjajna prsa, svijetla koža, široka ramena i mali penis”.
Danas su stavovi o veličini genitalija značajno evoluirali. Penisi nisu postali veći kroz povijest, ali se sada drugačije gledaju na mušku anatomiju, posebno u umjetničkom kontekstu. Mnogi od starijih kolekcija erotske umjetnosti danas više nisu podložni srami ili cenzuri, što znači da je prikazivanje genitâlija postalo prihvaćenije.
Zaključak
Pitanje veličine penisa i njegovog prikazivanja kroz povijest otkriva mnogo više od površinskih preferencija. Od antičkih vremena do danas, stavovi o muškosti i seksualnosti evoluirali su, reflektirajući promjene u društvenim normama. Dok se penisi nekada nisu smatrali privlačnima u velikim obliku, moderni svijet donosi drugačiju perspektivu, koja omogućuje ne samo prihvaćanje nego i slavlje ljudske anatomije.
Ovaj transformativni put kroz povijest umjetnosti daje nam uvid u evoluciju muške estetike i kulture, podsjećajući nas na raznolikost koja postoji u ljudskoj prirodi.