Zapanjujući rezultati pokazuju da su neandertalci bili boljeg umijeća nego što smo mislili

Nova Otkrivanja o Neandertalcima i Njihovim Sposobnostima Izrade Alata

Kada pomislimo na neandertalce, rijetko tko bi ih nazvao “majstorima zanata”. Međutim, naši preci često nas iznenađuju! Prema novoj studiji s Univerziteta Wollongong, njihova sposobnost preciznog oblikovanja kamenih alata samo je jedan od mnogih aspekata koje smo pogrešno procijenili. Vratimo se 200.000 do 400.000 godina unazad, u vrijeme kada su neandertalci živjeli, a najsuvremenija tehnologija izrade alata bila je metoda poznata kao Levallois.

Što je Levallois Metoda?

Levallois metoda uključuje uzimanje komada kamena, oblikovanje ga u određeni oblik te zatim “knepanje” (kamenovanje). Ako se ispravno stvori taj oblik, koji bi trebao izgledati poput želuške kornjače, sve što se odstrani bit će koristan alat. Ova metoda je zaista genijalna, zbog čega je već ranije priznata kao pokazatelj izvanredne inteligencije neandertalaca.

Prema studiji, “[T]structured reduction pattern of the Levallois method is commonly attributed to more advanced cognitive abilities among hominin toolmakers,” što implicira da su neandertalci imali sposobnosti poput predviđanja, planiranja i dugoročne memorije.

Sposobnosti Neandertalaca: Više nego što smo mislili

Unatoč tome, dosad im nismo davali previše zasluga. Levallois tehnika se smatrala pametnom, ali nije se smatralo da su neandertalci sasvim kontrolirali proces. Oblik i veličina proizvoda – poput malih vrhova strelica, noževa i strugača – bili su, u konačnici, posljedica odabira jezgre, a ne tehnike knepanja.

Drugim riječima, ako se priprema prvobitnog kamena ne uradi kako treba, nijedna količina pametnog oblikovanja neće spasiti rezultate. Međutim, nova studija proturječi ovom stavu.

Revolucija u Razumijevanju Levallois Tehnike

Istraživači su 3D printali jezgre od soda-lime stakla, čiji je dizajn bio temeljen na stvarnoj Levallois jezgri. Kroz izravne eksperimente otkrili su da kut udarca na Levallois jezgri igra značajniju ulogu u određivanju rezultata nego što se prethodno smatralo.

Tim izvještava: “Reultati […] demonstriraju jasan učinak AOB [kut udarca] na morfologiju i putanju lomljenja Levallois krhotina.” Njihova otkrića su u skladu s prethodnim eksperimentalnim studijama i sugeriraju da, kada se oblik jezgre i konfiguracija platforme drže konstantnim, udaranje Levallois jezgre pod većim kutom rezultira većim i težim krhotinama.

Izazov Prijeđašnjim Predstavljanjima

Ova otkrića ne samo da nas tjeraju da preispitamo način na koji su neandertalci pristupali izradi alata, već također sugeriraju da su naši preci imali daleko više kognitivne kontrole nego što smo ranije mislili. Osim toga, razjašnjavaju neka pitanja povezana s Levallois artefaktima.

Znanstvenici navode: “Prethodne studije su zabilježile da preferencijalne Levallois krhotine obično imaju ravnomjernije distribuiranu debljinu i oštrije kutove od nepreferencijalnih krhotina.” Učinak AOB-a, zabilježen u ovoj studiji, može igrati ulogu u objašnjenju ove razlike.

Zaključak

Iako je potrebno više istraživanja kako bi se točno utvrdilo kako i zašto kut udarca utječe na proizvodnju alata, jedno je sigurno: naši neandertalski preci vjerojatno su bili, u svakom smislu, oštriji nego što obično pretpostavljamo. Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Archaeological and Anthropological Sciences, a pruža nove uvide u fascinantni svijet neandertalaca i njihove izrade alata.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Trebamo li koristiti mikrovalne?

Next Post

Novi curenje informacija o Samsung Galaxy Z Fold 7 moglo je otkriti dimenzije savitljivog telefona i super tanke okvire

Related Posts