Kratka priča o čovjeku s dva srca: Izvanredno medicinsko iskustvo
U svibnju 2010. godine, 71-godišnji muškarac došao je u hitnu pomoć u Veroni, Italija, osjećajući teškoću s disanjem. Ovo se može smatrati uobičajenim slučajem za hitnu medicinsku službu, ali ovaj pacijent bio je daleko od uobičajenog – imao je dva srca. Iako je rođen samo s jednim srcem, koje nije namijenjeno biti u paru (osim ako niste Time Lord, naravno), prvotno srce imalo je brojne probleme.
Problemi sa srcem
Pacijent je razvio visoki krvni tlak, visok kolesterol te neredoviti i abnormalno brzi otkucaj srca. Na kraju je dijagnosticiran s rijetkom srčanom bolešću poznatom kao idiopatska dilatacijska kardiomiopatija. Ova bolest dovodi do povećanja i slabljenja srčanih komora, što onemogućava njihovo učinkovito pumpanje krvi. Unatoč tome što su mu 2001. godine ugradili pacemaker, njegovo stanje smatrano je terminalnim, a na kraju bi mu trebao transplantat novog srca.
Heterotopska transplantacija srca
Tijekom transplantacije organa, kirurzi ne uklanjaju uvijek originalni bolesni organ. Iako je to rijetko kod srca, upravo se to dogodilo u slučaju ovog pacijenta 2003. godine. Postupak poznat kao heterotopska transplantacija srca uključuje postavljanje donorskog srca u tijelo i povezivanje njegovih komora i krvnih žila s postojećim srcem, stvarajući tako “dva srca”. Ova metoda se obično koristi kada donorovo srce nije dovoljno snažno da funkcionira samostalno ili kada su dva srca različitih veličina, ali ima i druge prednosti.
Prednosti i izazovi
“Postupak može dati priliku izvornom srcu da se oporavi, a ako donorovo srce propadne (npr. zbog odbacivanja), može se ukloniti, omogućujući originalnom srcu da ponovno počne raditi,” objašnjavali su autori studije slučaja o 71-godišnjem pacijentu. Nažalost, njegovu borbu s bolešću nije bilo lako završiti. Kada se ponovno pojavio u hitnoj pomoći, otkriveni su problemi s oba srca. Originalno srce imalo je neredoviti ritam, dok je donorovo srce imalo brži ritam od uobičajenog.
Kritični trenutak i spašavanje
Na kraju, neredoviti ritam utjecao je i na donorovo srce do te mjere da je pacijent izgubio svijest, prestao disati i izgubio puls. Ako niste upoznati s tim što obično slijedi u takvim situacijama, obično to znači da je vrijeme za defibrilator. Na sreću, 200 joulea udarca u prsa dalo je rezultate. Ova dva srca ponovno su započela normalan ritam, a kada je bio dovoljno zdrav za operaciju, njegov pacemaker zamijenjen je uređajem za kardiovertiranje, vrstom ugrađenog defibrilatora.
Zaključak
Iako je sudbina ovog rijetkog pacijenta 15 godina kasnije nepoznata, u trenutku kada je studija slučaja objavljena, autori su izvijestili da je bio “u dobrom kliničkom stanju”. Ovo izvanredno medicinsko iskustvo ne samo da pokazuje snagu moderne medicine, već i vanserijske slučajeve koji ostavljaju trajan dojam na liječnike i pacijente. Transformacije kroz koje prolaze bolesnici s teškim srčanim stanjima često mogu rezultirati nevjerojatnim ishodima i inspirativnim pričama o nadi i hrabrosti.