Nova biljka u Nacionalnom parku Big Bend: Otkrivanje “vune đavla”
Ujedinjene Američke Države poznate su po svojim nacionalnim parkovima bogatim bioraznolikošću, no čak i najistraživanija mjesta mogu nas iznenaditi. Godine 2024. Nacionalni park Big Bend u Texasu predstavio je posebno rijetko otkriće – prvi novi rod i vrstu biljke u nacionalnom parku SAD-a od 1976. godine.
Otkrivanje nove vrste
Nova vrsta dobila je sugestivno ime “vuna đavla”. Ovaj naziv dolazi od njene dlakave pojave, dok “đavla” naziv referira na dva crvena cvijeta koja nalikuju rogovima i blizini područja poznatog kao Đavolja jama. Njeno znanstveno ime, Ovicula biradiata, povezuje se s sličnim temama. “Ovicula” potječe od latinske riječi za “malo ovcu”, što ima smisla zbog njene pahuljastosti, ali i zbog prisutnosti poznate vrste ovaca, planinske ovce, u Big Bendu. S druge strane, “biradiata” znači biradijalni, što se odnosi na njena dva gotovo simetrična cvijeta.
Kako je otkriće nastalo?
Biljka je prvi put primijećena u vrućoj pustinjskoj vezi parka u ožujku prošle godine od strane volontera parka Deb Manley, koja je fotografije postavila na iNaturalist. Njen post je zainteresirao tim botaničara koji su od parkovnih vlasti dobili dopuštenje za prikupljanje dodatnih uzoraka.
Dok su proučavali biljku, otkrili su da je ona nešto potpuno neočekivano – suncokret. “O. biradiata pripada obitelji suncokreta, iako na prvi pogled ne izgleda kao njeni srodnici u obliku sunčevih zraka,” izjavio je dr. Isaac Lichter Marck, koautor studije koja opisuje novu vrstu. Izgled može biti varljiv, pa je genetika odigrala ključnu ulogu.
Opasnost od izumiranja
“Nakon sekvenciranja njezinog DNK i usporedbe s drugim uzorcima iz herbarija California Academy of Sciences, otkrili smo da je ova mala, dlakava biljka ne samo nova vrsta unutar grupe suncokreta, već je i dovoljno različita od svojih najbližih srodnika da zasluži potpuno novi rod,” objasnio je Lichter Marck. Posljednji put kada je dokumentiran novi rod biljke u nacionalnom parku SAD-a bilo je prije skoro 50 godina, kada je grm “julijska zlato” otkriven u Nacionalnom parku Death Valley.
No, iako je vuna đavla tek nedavno otkrivena, postoji mogućnost da je već u opasnosti od izumiranja. “Kako klimatske promjene čine pustinje vrućim i suhim, visoko specijalizirane biljke poput vune đavla suočavaju se s izumiranjem,” rekao je Lichter Marck. “Primijetili smo ovu biljku na samo tri uska mjesta u sjevernom dijelu parka, i moguće je da smo dokumentirali vrstu koja je već na putu da nestane.”
Čuvanje bioraznolikosti
Zbog toga se točna lokacija vune đavla drži u tajnosti, kako bi tim imao vremena dodatno proučiti biljku i utvrditi treba li je uvrstiti na listu ugroženih vrsta. Osiguranje opstanka ove biljke važno je iz više razloga, a tim napominje da postoji mogućnost da vuna đavla ima ljekovita svojstva.
“Pod mikroskopom smo primijetili specifične žlijezde koje su poznate po posjedovanju spojeva s antikancerogenim i protuupalnim svojstvima kod drugih biljaka iz obitelji suncokreta,” rekla je koautorica Keily Peralta. “Iako su potrebna daljnja istraživanja za određivanje ovih svojstava, ovo otkriće naglašava potencijalno znanje koje možemo steći očuvanjem biljne raznolikosti u krhkim pustinjskim ekosustavima.”
Zaključak
Otkrivanje nove vrste biljke u Nacionalnom parku Big Bend ima značajne implikacije za očuvanje bioraznolikosti i razumijevanje ekosistema. Kako se suočavamo s klimatskim promjenama, važno je čuvati prirodne resurse i istraživati mogućnosti koje nam priroda pruža.