Vuk star 44.000 godina smrznut u permafrostu možda još uvijek sadrži žive bakterije

Izvanredno otkriće: Zamrznuti divlji vuk iz doba ledenog doba

U jednom od najuzbudljivijih arheoloških otkrića, znanstvenici su nedavno proveli obdukciju na zamrznutom divljem vuku koji je odmrznut nakon više od 44,000 godina boravka u permafrostu. Ovaj fascinantni primjerak pružit će uvid u život jednog od glavnih predatora iz doba ledenog doba. Otkriće vuka stvara neprocjenjive mogućnosti za proučavanje drevnog ekosustava.

Otkriće vuka u Sibiru

Vuk je otkriven 2021. godine pod više od 40 metara permafrostnog leda uz rijeku Tirekhtyakh u dalekom istoku Rusije. Njegovo tijelo je premješteno u Akademiju znanosti Republike Sahalin (Jakutija), gdje su znanstvenici iz Muzeja mamuta sa Sjeveroistočnog saveznog sveučilišta i Europskog sveučilišta u Sankt Peterburgu započeli detaljna istraživanja.

Proces obdukcije

U sterilnim uvjetima, istraživački tim otvorio je leš i uzeo uzorke unutarnjih organa i sadržaja probavnog trakta. Analizom bakterija u probavnom sustavu znanstvenici se nadaju otkriti prehranu i zdravstveno stanje ovog fascinantnog predatora. Albert Protopopov, šef odjela za proučavanje mamutskih fauna, istaknuo je:

  • “Njegov želudac je sačuvan u izoliranom stanju bez kontaminanata, što čini naš zadatak prilično izazovnim.”
  • “Nadamo se da ćemo dobiti prikaz biote drevnog pleistocena i otkriti čime se hranio, uključujući i ostatke plijenova koji su završili u njegovom želucu.”

Otkrivanje drevnih mikroorganizama

Istraživači su također odabrali jedan premolaran zub kako bi odredili biološku dob vuka. Maxim Cheprasov, voditelj laboratorija, napomenuo je da je “uzorak odrasli mužjak, s obzirom na trošenje zuba i razvoj sagittalnog grebena.” Imaju nadu da bi neki od mikroorganizama unutar tijela mogli i dalje biti živi, suspendirani u hibernacijskom stanju tijekom tisuća godina pod niskim temperaturama. Ako su preživjeli, mogli bi doprinijeti modernoj biomedicini.

Drevni mikrobi i njihova važnost

Artemy Goncharov, profesor na Državnom medicinskom sveučilištu sjeverozapadne regije, komentirao je suradnju s Muzejem mamuta, ističući važnost istraživanja drevnih bakterija: “Žive bakterije mogu preživjeti u fosilnim životinjskim ostacima tisućama godina, a to su pravi svjedoci drevnih vremena.” Oni se nadaju da će otkrića omogućiti bolje razumijevanje drevnih mikrobioloških zajednica i njihovih funkcija.

Nastavak istraživanja

Nije ovo jedini uzbudljiv primjerak koji drži Sjeveroistočno savežno sveučilište; nedavno su stekli još jednog zamrznutog vuka iz regije Nizhnekolymsk, te planiraju započeti istraživanje kada dovrše rad na trenutnom lešu. Ova regija bogata je permafrostom, savršenim materijalom za očuvanje primjeraka iz doba ledenog doba.

Zaključak

Ova otkrića ne samo da doprinose razumijevanju životinjskog svijeta iz prošlosti, već otvoraju vrata novim znanjima koja bi mogla imati značajan utjecaj na suvremenu medicinu i biotehnologiju. Uzbudljiva istraživanja i dalje su u tijeku, a znanstvenici s nestrpljenjem očekuju rezultati koji će oblikovati našu percepciju drevnog svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Novi vulkan uočen na Jupiterovom Iou – i to je veliki!

Next Post

Gdje je naš dom u galaksiji? Upoznajte Orionovu ruku

Related Posts