Delfini: Izvanredni Morski Sisavci s Tajnom Vojne Ulogom
Delfini su poznati po svojoj nevjerojatnoj inteligenciji i često ih karakteriziraju kao prijateljske, znatiželjne i razigrane morske sisavce. Međutim, ispod te popularne slike krije se životinja koja brzo uči, ima talent za oponašanje i pokazuje visok stupanj samosvijesti i sposobnosti rješavanja problema. Stoga nije iznenađujuće što se delfini, uz druge morske sisavce, i danas koriste u vojske širom svijeta za razne svrhe, uključujući zaštitu nuklearnih podmorskih baza.
Vojna Uloga Delfina
Na primjer, američka vojska koristi delfine na pomorskoj podmorskoj bazi King’s Bay u Georgiji i na pomorskoj bazi Kitsap, nedaleko od Seattlea, gdje ovi morski sisavci pomažu u zaštiti četvrtine postojećeg nuklearnog arsenala zemlje. Tko bi rekao da Flipper ima tako raznoliku biografiju? Pregled različitih vrsta delfina započeo je 1959. godine, kada su uz
tigre morske lavove i druge morske vrste, kao što su morski kornjače, ptice morski i različite vrste morskih pasa i raža, testirane za svoje sposobnosti. Uključene su njihove osjetilne i fizičke sposobnosti, kao i mogućnost obuke.
Kako Delfini Djeluju u Vojnim Operacijama
Kao što možete zamisliti, nisu sve vrste delfina jednako podložne obuci (gledajući prema morskim psima), a ne koriste se sve za vojne ciljeve. Tijekom godina, izbor potencijalnih delfina svodio se na većinom delfine zatušaste i kalifornijske morske lavove.
Obuka je provedena kroz program za morske sisavce (NMMP) američke vojske. Do 1980-ih, više od 100 delfina živjelo je u vojnim objektima diljem SAD-a uz vojni proračun od više od 8 milijuna dolara. Delfini su obučeni za nošenje kamera u ustima, prenošenje poruka i lociranje neprijateljskih ronioca. S druge strane, morski lavovi su učili kako da izvade mine s morskog dna, dok su beluge patrolirale vodama i tražile prijetnje.
Tijekom Vijetnamskog rata, delfini su čak poslani u zaljev Cam Ranh, gdje su provodili podvodnu nadzor i štitili vojne brodove od neprijateljskih ronilaca. Njihova imena bila su Garth, John, Slan, Tinker i Toad. Između 1986. i 1988. godine, šest delfina pomagalo je u pratnji kuwaitskih tankerima kroz Perzijski zaljev, a 2003. godine, drugi delfini su pomogli koalicijskim snagama u čišćenju mina iz luka Umm Qasr u Iraku.
Zašto su Delfini Tako Dragocjeni?
Zašto su delfini tako vrijedni za ove operacije? To je rezultat kombinacije faktora povezanih s njihovom inteligencijom, fizičkim sposobnostima i socijalnošću. Delfini su se razvili kako bi mogli mapirati svoje okruženje putem eholokacije – sposobnosti “viđenja” kroz zvučne valove koje stvaraju klikovima i tumačenjem “odjeka” koji se odbijaju od objekata.
Ovi klikovi ne dolaze iz njihovih usta; umjesto toga, stvaraju ih pomicanjem zraka kroz svoje “fončne usne”, povezane s nosnim putevima. Kada zrak prolazi kroz nosne puteve, to uzrokuje vibracije okoških tkiva, stvarajući zvuk. Delfini mogu stvarati složene zvukove s različitim frekvencijama i valnim oblicima, čime stvaraju nevjerojatno detaljne “slike” svog okruženja, čak i u zamagljenim ili teškim uvjetima gdje bi ljudske tehnologije mogle imati problema.
Etika i Kontroverza
Unatoč taktičkoj vrijednosti, tema vojnog korištenja delfina ostaje kontroverzna. Postoje ozbiljne etičke zabrinutosti oko korištenja i iskorištavanja delfina u ovakvim kontekstima. Kritičari i pokreti za prava životinja postavljaju pitanja o tome kako su ti kitovi, kao i morski lavovi, zbrinuti, kako im nedostaje autonomija i kako su prisiljeni izvršavati zadatke koje ne razumiju u potencijalno opasnim situacijama.
Trenutno, SAD ima oko 85 delfina zatušastih i manji broj morskih lavova koji se obučavaju putem NMMP. Također, poznato je da je Rusija imala svoju prošlost u obuci morskih sisavaca, uključujući delfine, za vojne svrhe i vjerojatno je ponovno pokrenula svoj program obuke.
Ostaci Vojne Upotrebe
U 2014. godini, kada je Rusija anektirala Krim, zauzela je vojne delfine Ukrajine i kupila dodatne godinu dana kasnije. Između 2019. i 2023. godine, sumnja se na “špijunsku” belugu koja je nosila pojas za Go-pro kameru viđena je kako pliva oko Norveške. Ova životinja bila je toliko familiarna s ljudima da je čak igrala “uzmi” s lokalnim Norvežanima. Tjelesni ostatak ovog potencijalnog špijuna pronađen je u zaljevu Risavika u južnoj Norveškoj u kolovozu ove godine, no u trenutku pisanja nije bio utvrđen jasan uzrok smrti.
Zaključno, bez obzira na vaše mišljenje o tome je li korištenje ovih životinja unutar vojnih okruženja ispravno ili pogrešno, najvjerojatnije će ostati dio vojnog programa još neko vrijeme. Delfini možda nisu u prvom planu, ali njihova uloga u vojnim operacijama ne može se ignorirati.