Vodič Korak Po Korak Do Smrti Od Lavinog Toka

Otkrivanje opasnih ljepota vulkana

Vulkani su fascinantni, ali smrtonosni fenomeni prirode. Ovi vatreni gorostasi mogu se manifestirati na razne načine koji mogu završiti smrtonosno – od piroklastičnih tokova do brzih blata, padavina pepeo i lavin bombi. S obzirom na njihovu kreativnost i nepredvidivost, nikako ih ne treba podcjenjivati. Pitate li se ikad kako bi izgledalo pasti u lavu? Zahvaljujući znanstvenim eksperimentima i nekim nesretnim pojedincima, danas znamo odgovor na to pitanje.

Što se događa kada padnete u lavu?

Kada je protok lave dovoljno gust, smrt vas čeka dok tonete u rastaljenu stenu, a ekstremna toplina preplavljuje vaše organe. Ako vaši organi nisu prestarili zbog stresa, lava će vam doslovno načeti unutarnje tijelo. Fascinantno je da postoji mnogo nijansi kad je riječ o lavama, a od različitih svojstava ovisi brzina vaše nesretne sudbine.

  • Temperatura: Prosječna temperatura lave iznosi oko 1,000°C (1,832°F).
  • Viskoznost: Lava je izuzetno ljepljiva, slično jako gusto ulje, što otežava borbu za izlazak.
  • Gustoća: Lava je 3-4 puta gušća od ljudskog tijela, što znači da ćete polako tonuti ili čak ploviti na njenoj površini.

Kada padnete u lava more, mogući su teški opekotine koje će uništiti vašu kožu, oštetiti živčane završetke, a krvne žile se mogu prekinuti. Unutarnje masno tkivo će također početi isparavati, a vi možete biti prženi poput odreska.

Ekstremni uvjeti u kraterima

S obzirom na to da temperatura u nekim slučajevima može uzrokovati asfiksiju prije nego što lava počne ozbiljno djelovati na tijelo, postoji rizik od gubitka svijesti i smrti prije nego što se proživite potpuni proces otapanja. No, postoji i nekoliko iznimaka. Na primjer, na vulkanu Ol Doinyo Lengai u Tanzaniji, gdje temperatura lave nikada ne prelazi 510°C (950°F), moguće je preživjeti pad u lava jezero, kao što je to jednom učinio lokalni Maasai.

Međutim, ova lava je vrlo tekuća – čak do 10 puta fluidnija od vode. Tako možete biti ganjani dok pokušavate pobjeći. Nasuprot tome, najbrža lava nalazi se na vulkanu Nyiragongo u Demokratskoj Republici Kongo. Tijekom pražnjenja lava jezera 1977. godine, lavine su se kretale brzinom od 60 kilometara na sat (37 milja na sat) s temperaturama od 1,200°C (2,192°F).

Završna misao

Ako uživate u spektakularnim prirodnim fenomenima, lava jezera su pravi doživljaj. Često imaju ohlađenu koru na vrhu, pa ako netko padne u takvu “prirodnu crème brûlée”, oslobađa puno plinova i izaziva eksplozivne izboje oko neočekivanog posjetitelja. Stoga, kada razmišljate o vulkanima, imajte na umu koliko su fascinantni i istovremeno opasni – pravi su prikaz snage prirode.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Trumpova administracija naređuje prekid komunikacija za američke znanstvenike

Next Post

Nikon predstavlja fotoaparat bez zrcala Z5 II punog formata – ulazna razina postala je bolja, ali i skuplja

Related Posts