Visoko patogena ptičja gripă otkrivena po prvi put kod obične dupina

Alarmantni Izvještaj o Virusnoj Influenci Ptičica: Prvi Slučaj U Delphinu u Floridi

Nažalost, ptičja gripa ne pokazuje znakove usporavanja. Ovaj virus je ne samo da inficira brojne vrste ptica, nego se čak pojavljuje i u mlijeku. Također, poznato je da se virus širi na sisavce, uključujući medvjede i tuljane. Nedavna istraživanja donose alarmantne vijesti – zabilježen je prvi slučaj visoko patogenog virusa ptičje gripe (HPAI) kod običnog dupina (Tursiops truncatus) u Floridi.

Širenje Virusa Među Cetacima

Klade virusa A(H5N1) tipa 2.3.4.4b zabilježene su kod običnih dupina (Delphinus delphis), obalne prave kitove (Phocoena phocoena), kao i kod atlantskog dupina s bijelim strane (Lagenorhynchus acutus) u zemljama poput Perua, Ujedinjenog Kraljevstva, Švedske i Kanade. Ovi nalazi ukazuju na široku rasprostranjenost virusa među cetacima.

  • Virusi su se prenijeli na sisavce kroz konzumaciju zaraženih ptica.
  • Istraživanje leševa pokazalo je meningoencefalitis, što rezultira oticanjem i upalom oko mozga i leđne moždine.
  • Ovi simptomi mogu uzrokovati neobično ponašanje kod zaraženih životinja.

Dana 29. ožujka 2022. godine, prijavljeno je da je dupin bio u nevolji, zarobljen između obalnog zida i drvene konstrukcije blizu West Horseshoe Beacha u okrugu Dixie, Florida. Tim specijalista došao je na mjesto događaja, ali su pronašli dupina mrtvog, unatoč nastojanjima da ga oslobode.

Istraživanje i Otkrivenja

Prema riječima dr. Richarda Webbyja, direktora Svjetskog zdravstvenog centra za studije ekoloških aspekata influence u životinjama i pticama, “još uvijek ne znamo gdje je dupin dobio virus i potrebna su daljnja istraživanja.” Postmortem analiza pokazala je da je muški dupin bio u lošem zdravstvenom stanju, sa praznim probavnim traktom i brojnim ozljedama po tijelu. Uz to, tim je otkrio upalu u mozgu, poput onih viđenih kod drugih sisavaca.

Testiranje je pokazalo prisutnost A(H5N1) virusa u uzorcima mozgalne tvari dupina, što je posebno zanimljivo jer je niska razina HPAI detektirana u plućima dupina, dok je najveći virusni teret pronađen u moždanim tkivima. Ovo je slično slučaju kod obalnog prave kita iz Švedske koji je također imao meningoencefalitis.

Kuda Ide Daljnje Istraživanje

Iako su ove vijesti zabrinjavajuće, prisutnost virusa u ovoj vrsti omogućava vlastima i istraživačima da budu bolje pripremljeni za moguće buduće slučajeve. “Sada će svi biti na oprezu,” izjavio je dr. Michael Walsh, veterinar na Sveučilištu Florida i koautor studije. “To će nam pomoći da shvatimo koliko je to ozbiljno za cetacee na obali.” Ova studija objavljena je u časopisu Communications Biology.

Zaključak

Vijesti o prisutnosti virusa ptičje gripe kod dupina ukazuju na sveobuhvatan problem koji se može proširiti na više vrsta u ekosustavima. Važno je nastaviti istraživanje kako bismo razumjeli širenje virusa i zaštitili naše morske životinje od potencijalne opasnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Što se događa tijekom reversije magnetskog pola?

Next Post

Često igranje video igara povezano s boljim kognitivnim učinkom

Related Posts