Iznenađujuće Statistike o Percepciji hrane kod djece u SAD-u
Prema novoj studiji, značajan postotak djece u dobi od 4 do 7 godina u Sjedinjenim Američkim Državama vjeruje da hot dogi, hamburgere i slaninu dolaze iz biljaka. Iako zvuči nevjerojatno, ovo je otkriće proizašlo iz istraživanja objavljenog u Časopisu za okolišsku psihologiju 2021. godine. Tim psihologa ispitao je 176 djece iz jugoistočnog urbanog područja SAD-a kako bi kategorizirali razne namirnice, uključujući sir, pomfrit, slaninu, kokice, kozice, bademe i jaja.
Iznanađujuće odgovore djece
Odgovori djece otkrili su mnoge iznenađujuće istine:
- 47% sudionika vjeruje da pomfrit dolazi iz životinja.
- 44% djece je pogrešno identificiralo sir kao biljnog porijekla.
- 41% sudionika mislilo je da slanina dolazi iz biljaka.
- 40% djece smatralo je da hot dogovi imaju biljno podrijetlo.
- Čak 38% njih je pogrešno mislilo da nuggetsi s piletinom dolaze iz biljaka.
Kao što je tim psihologa primijetio, kokice i bademi također su često pogrešno klasificirani. Preko 30% djece smatralo je da su ove namirnice životinjskog podrijetla. Pored ispitivanja znanja djece o podrijetlu hrane, tim je također analizirao koja su životinje i biljke djeca smatrala jestivima ili nejestivima.
Konfuzija oko jestivog
Većina djece vjeruje da su krave (77%), svinje (73%) i kokoši (65%) nejestive. Interesantno je da je samo 1% djece smatralo pijesak jestivim, što je pet puta manje od onih koji su vjerovali da je mačka vrsta hrane. Ova studija ukazuje na mnoge zablude o hrani u tako ranoj dobi, no istraživači smatraju da bi to mogla biti prilika.
Mogućnost promjene prehrambenih navika
Tim je istaknuo da većina djece u SAD-u jede mesne proizvode, ali se čini da su djeca nesvjesni potrošači mesa. “Trenutna studija sugerira da djeca jedu meso nesvjesno, možda u suprotnosti s predrasudama prema životinjama kao izvoru hrane,” napominju istraživači. Oni vjeruju da djetinjstvo može predstavljati jedinstvenu priliku za uspostavljanje trajnih biljnih prehrambenih navika mnogo lakše nego kasnije u životu.
Uloga roditelja
Jedan od razloga slabog znanja mogla bi biti zadržavanja informacija od strane roditelja, smatrajući da bi bila suviše strašna za djecu. “Umjesto da se suoče s neugodnostima pripremanja raznih obroka ili emocijama koje dolaze s otkrićem da je slanina na tanjuru vaše djece nekad bila žive svinje, neki roditelji radije izbjegavaju istinu kroz nejasne termine, što može imati dugotrajne posljedice na prehrambene navike djece,” objašnjavaju istraživači.
Otvorenost i alternativa hrana
Sve veća otvorenost u vezi s izvorima hrane može potaknuti djecu da se prirodno orijentiraju prema biljnim namirnicama. “Na obiteljskom nivou, aktivizam mladih za klimatske promjene može početi za obiteljskim stolom,” zaključuje tim. “Izbjegavajući hranu koja je u suprotnosti s njihovim uvjerenjima o dobrobiti životinja, djeca djeluju u skladu sa svojim moralnim stavovima prema okolišu. Osim smanjenja vlastitih emisija ugljika, principijelno ponašanje djece može utjecati i na roditelje.”
Zaključak
Ova studija otkriva duboku konfuziju i zablude vezane uz prehrambene izbore kod djece. Osnaživanjem djece s pravim informacijama o izvorima hrane, roditelji mogu stvoriti temelje za zdravije prehrambene navike i svjesniji odnos prema okolišu. Ova istraživanja pružaju vrijedne uvide kako bi se navedeni ciljevi postigli i kako bi se unaprijedilo zdravlje budućih generacija.