Tragedija u Crnom Moru: Spiljanje nafte uzrokovalo smrt više od 30 kitova
U Crnom Moru zabilježena je ozbiljna ekološka katastrofa koja je rezultirala smrću više od 30 kitova, uključujući i nekoliko pripadnika ugrožene podvrste. Ova tragedija dogodila se nakon što su dva ruska tankera oštećena u oluji sredinom prosinca 2024. godine, a ulje se proširilo u Kerčki tjesnac – vodenoj vezi između Crnog mora i Azovskog mora. Posljedice ovog izljeva nafte su značajno utjecale na morski život u tom području.
Podaci o smrti kitova
Prema izjavi koju je 5. siječnja objavio ruski Delfa centar za spašavanje i istraživanje delfina, “od izvanrednog događaja evidentirali smo 61 mrtvog kitova, uključujući 32 jedinke koje su preminule nakon 15. prosinca, čija smrt je najvjerojatnije povezana sa izlijevanjem goriva.” Također ističu da su većina zabilježenih smrti dogodile u prvih deset dana nakon nesreće. “Sada more nastavlja izbacivati tijela,” dodaju iz centra.
Ugrožene podvrste i povećan broj smrtnih slučajeva
Poginuli kitovi uključuju i takozvane “Azovske delfine”, koji su zapravo podvrsta puharice (Phocoena phocoena relicta) i već su smatrani ugroženima. Ovo dodatno povećava zabrinutost oko nedavnog incidenta. Delfa centar napominje: “Skoro svaki dan primamo informacije o novim mrtvim delfinima. Ovakav broj smrtnih slučajeva u tako kratkom vremenu je neuobičajeno velik.” U narednim mjesecima očekuje se daljnje povećanje broja ozlijeđenih morskih sisavaca.
Učinak izlijevanja nafte na morski život
Izljevi nafte imaju ozbiljne i dugotrajne posljedice za morski ekosustav. Primjerice, pet godina nakon izljeva nafte u zaljevu Barataria 2010. godine, došlo je do povećane smrtnosti delfina, neuspješnih trudnoća i rizika od negativnih zdravstvenih efekata. Neki istraživači procjenjuju da bi povratak delfina u Barataria mogao potrajati čak 39 godina.
Pripreme za buduće intervencije
Što se tiče izljeva u Kerčkom tjesnacu, Delfa centar izjavljuje kako se priprema za daljnje moguće slučajeve ugroženog morskog života u nadolazećim mjesecima. “Naš glavni zadatak je pripremiti se što je bolje moguće za ovu situaciju i organizirati bolnicu za pružanje dugotrajne pomoći ozlijeđenim jedinkama,” rekli su. “To je ključno, jer u područjima zagađenim gorivom, više nećemo moći pružati pomoć delfinima u plitkim vodama kao prije.”
Zaključak
Ova ekološka katastrofa u Crnom moru ne samo da je uzrokovala smrt mnogih kitova, već predstavlja ozbiljnu prijetnju ekosustavu te zahtijeva hitnu reakciju i pomoć. Organizacije poput Delfa centra rade neprekidno kako bi pomogle pogođenim vrstama i osigurale da se ovakve tragedije ne ponove.