Velika depresija: Mjesto koje ne ispunjava svoje ime

Otkrijte Veliku Mračnu močvaru: Šumoviti Raj na Granici Virdžinije i Sjeverne Karoline

Smještena između jugoistočne Virdžinije i sjeveroistočne Sjeverne Karoline, Velika Mračna močvara zapravo ne ispunjava očekivanja koja nameće svoje ime. Dok je njena prošlost obilježena nekim od tamnijih dijelova američke povijesti, ova močvara je odavno postala utočište kako za ljude, tako i za divlje životinje.

Povijest Velike Mračne močvare

Danas, Velika Mračna močvara daleko je od mračnog mjesta kakvo se nekada doživljavalo. Njena povijest, međutim, povezana je s kolonizacijom i ropstvom. Tisućama godina prije dolaska kolonista, tu su živjeli autohtoni narodi, koji su močvaru koristili za lov i poljoprivredu. Dolaskom europskih kolonista, mnogi autohtoni narodi su se pridružili novim doseljenicima dok su bježali iz svojih zemalja.

Kasnije su se u močvaru sklonili i ljudi koji su bježali od ropstva, poznati kao “maruni”. Procjenjuje se da je između kasnih 1600-ih i vremena Američkog građanskog rata, u naseljima ovdje živjelo oko 50,000 ljudi. Život u tim naseljima nije bio lagan, ali kako je istaknuo profesor antropologije Dan Sayers za časopis Smithsonian, bio je to bolji izbor. “Bilo je teškoća i oskudice, sigurno,” rekao je Sayers. “Ali ovdje ih nitko nije mogao udariti. Niko nije mogao raditi s njima na polju pamuka od zore do sumraka, ili prodavati njihove supruge i djecu. Oni su bili slobodni. Oslobodili su se.”

Trgovina i drvosječa u močvari

Prije Građanskog rata, postojali su pokušaji, uključujući onaj mladog Georgea Washingtona, da se Velika Mračna močvara pretvori u izvor prihoda. Uprkos nekim neuspjesima, komercijalna aktivnost u regiji je oživjela, većinom radeći na račun ropskih radnika. Sječa drveća u močvari nastavila se dugo nakon rata i emancipacije, sve dok 1950-ih veći dio drva nije nestao. Ono što je nekada bilo više od 400,000 hektara šumovitih močvara postalo je fragmentirano.

Obnova i zaštita prirode

Danas, najveći netaknuti dio Velike Mračne močvare obnavlja se s bujnom raznolikošću divljih životinja. Godine 1974., nakon niza kupnji ili donacija zemljišta saveznim vlastima, močvara je postala službeno zaštićena. Osnovan je Nacionalni divlji rezervat Velika Mračna močvara s ciljem “zaštite i očuvanja jedinstvenog i izvanrednog ekosustava, kao i zaštite i perpetuiranja raznolikosti životinjskog i biljnog svijeta,” prema vladinom aktu koji je omogućio njeno stvaranje. Sigurno je reći da je taj cilj postignut.

Danasšnja Velika Mračna močvara

Rezervat sada pokriva oko 45,700 hektara (113,000 acres), dom je raznovrsnom biljnog i životinjskog svijeta. Uključuje uobičajene bald cypress drveta, kao i rijetki atlantski bijeli cedr, dok među životinjskim stanovnicima nalazimo crne medvjede, leptire i više od 200 vrsta ptica. Mračno? Zasigurno se ne čini tako.

Zaključak

Velika Mračna močvara više nije mjesto tame, već prirodno bogatstvo koje zaslužuje vašu pažnju. Njena povijest, kao i napori za očuvanje, čine je jedinstvenim odredištem za istraživanje. Bilo da ste ljubitelj prirode ili povijesti, Velika Mračna močvara nudi bogatstvo znanja i ljepote koje će vas oduševiti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Popularni proizvođač 3D printera stvorio je savitljivi prijenosni koncept koji oduzima dah

Next Post

Svijet je doživio porast temperature od preko 1,5°C do 2024. godine, navodi izvješće WMO-a

Related Posts