Nova Istraživanja O Evoluciji Anusa kod Životinja
Nova studija može pomoći u objašnjavanju dijela trajne misterije o tome kako su životinje evoluirale svoje anuse. Ne razmišljamo često o vlastitim anusima, ali oni su zanimljivo rješenje koje je evolucija osmislila za izbacivanje otpada. Iako se ne mogu koristiti kao obrambeni mehanizmi poput nekih životinja, ili nestati i ponovno se pojaviti kao morski orah, anusi su ključni za našu probavu. Međutim, nisu svi sistemi za izbacivanje otpada univerzalni.
Jedinstveni Pristupi Izbacivanju Otpada
- Neki organizmi, poput meduza, nemaju anus i izbacuju otpad kroz usta.
- Meduze imaju “vrećasto” crijevo, gdje je jedan otvor zadužen za unos hrane i izbacivanje otpada, što bi se moglo nazvati “izbacivanje kroz usta.”
Znanstvenici vjeruju da su usta i crijeva evoluirali prije anusa, no više od jednog stoljeća raspravlja se o tome kako se anus razvio i od čega. U novom istraživanju pod naslovom The xenacoelomorph gonopore is homologous to the bilaterian anus, znanstvenici su našli dokaze da bi mogao biti evolucijski izdanak otvora koji luči spermu. Čini se da je vaš anus prvotno bio “spermano otvor.”
Istraživanje Morskih Crva
Tim istraživača usredotočio se na morsku crvu Xenoturbella bocki koja ima crijevo s jednim otvorom. Kroz taj otvor unosi hranu i izbacuje otpad. “Interesantno je da su studije o molekularnom oblikovanju probavnog sistema kod dvije vrste acoela pokazale da su markeri koji određuju područje oko muškog genitalnog otvora povezani s izbacivanjem sperme”, objasnio je tim u svom radu, koji još nije recenziran.
Ova istraživanja ukazuju na moguće evolucijske veze između muškog gonopora i analnog otvora kod bilaterija. Iako ovi organizmi nemaju anus, mužjaci imaju gonopor kroz koji oslobađaju spermatozoide, dok ženke izbacuju jaja kroz usta. Hipoteza koju je tim pokušao istražiti genetski sugerira da je anus evoluirao iz ovog otvora, kako su probavni sustav i gonopor spojeni.
Molekularni Dokazi o Evoluciji Anusa
Prethodna istraživanja su pokazala da su geni izraženi u stražnjem dijelu crijeva različiti od onih u ustima. U ovom radu otkrili su da su neki geni utjecali na razvoj gonopora također ključni za životinje koje imaju anus. “Izrazi označeni kao ‘stražnji dio’ oko muškog gonopora trebali bi se interpretirati kao sekundarna regrutacija tih gena na granici između ektodermalnog i endodermalnog tkiva, gdje se formira muški gonopor”, piše tim.
Kao što je Max Telford sa Sveučilišta College London komentirao, postoje i druge mogućnosti – poput prijedloga da je Xenoturbella bocki prvotno imala anus povezanu s gonoporom, prije nego što je izgubila anus. Potrebna su dodatna istraživanja, no izgledi su povećani da je vaš anus nekada bio otvor za spermatozoide koji se spojio s vašim crijevom.
Zaključak
Ova nova istraživanja otvaraju vrata za bolje razumijevanje evolucijskih putanja životinja kada je riječ o probavi i izbacivanju otpada. Razumijevanje povezanosti između gonopora i anusa može nam pomoći da bolje shvatimo ne samo evoluciju pojedinih vrsta, već i naše mjesto u prirodnoj povijesti. Buduća istraživanja će zasigurno donijeti još uzbudljivih spoznaja!