Povratak polinezijskih olujnih petrela na otok Kamaka
Poslije više od stoljeća od kada su ih invazivne vrste štakora ukrale s otoka Kamaka, polinezijskim olujnim petrelima se nazire put povratka. Ovaj događaj donosi nadu da će otok ponovno postati sigurno utočište za ove ugrožene morske ptice, posebno za njihov uzgoj. Ovaj dugo očekivani povratak rezultat je višegodišnjeg napora više organizacija kako bi se obnovila i ponovno oslobodila priroda na Kamaki, malom otoku u Francuskoj Polineziji, smještenom na jugu Tihog oceana.
Ključni koraci u obnovi otoka
Jedan od ključnih dijelova projekta bio je uklanjanje invazivnih vrsta štakora s otoka. Budući da su olujni petreli ptice koje gnijezde na tlu, njihova jaja i mlade ptice bez leta bili su posebno ugroženi od predatora. Ovo je dovelo do njihovog nestanka s otoka, što je rezultiralo dramatičnim smanjenjem populacije i u ostatku njihovog staništa.
Tim koji stoji iza projekta uspio je 2022. godine potpuno iskorijeniti invazivne štakore s otoka koristeći bespilotne letjelice. Sljedeći veliki korak bio je privući ptice natrag, a tu je tim morao biti malo kreativniji.
Korištenje strategije socijalne privlačnosti
Oni su primijenili strategiju koju su nazvali „socijalna privlačnost“ koja je uključivala snimanje zvukova kolonije olujnih petrela s obližnjeg otoka. U suradnji s četiri burrowa i kamerama s pokretom, tim je postavio dva solarno napajana audio sustava na Kamaki koja su emitirala snimljene zvuke. Instalacija je izvršena u ožujku 2024. godine, neposredno prije sezone parenja – u roku od mjesec dana, prvi olujni petrel viđen je natrag na otoku.
Do lipnja, primijećeno je više ptica, a čak su viđene i u burrowima. „Rezultati naših napora za socijalnu privlačnost brzo su postali očigledni – polinežijski olujni petreli počeli su dolaziti na početku sezone gniježđenja i postali redoviti posjetitelji, dok su proveli vrijeme u gnijezdima“, rekao je Thomas Ghestemme iz SOP MANU, jedne od organizacija uključenih u projekt.
Nada za budućnost
Ovo je pozitivan znak za vrstu čija se populacija procjenjuje na samo 250 do 1,000 jedinki u divljini, a tim se nada da će s sigurnim mjestom za gniježđenje, taj broj značajno porasti. „Brzi povratak ovih ptica koje istražuju buduće lokacije gniježđenja pruža izvanrednu priliku za uspostavljanje još jedne sigurne populacije“, izjavila je Coral Wolf, voditeljica utjecaja na očuvanje u organizaciji Island Conservation. „Ovaj izvanredan napredak donosi nadu za budućnost dok se polinežijski olujni petreli vraćaju svom domaćem otoku“, dodao je Tehotu Reasin, vlasnik otoka Kamaka. „Ove morske ptice donose ključne nutrijente iz oceana na otok, što pozitivno utječe na okoliš, pomažući ribi i koraljima.“
„Cijeli ekosustav može ponovno napredovati.“
Zaključak
Povratak polinezijskih olujnih petrela na otok Kamaka ima potencijal obnoviti ekosustav te potaknuti porast njihove populacije. Ovaj projekt kombinira inovativne metode očuvanja i zajednički rad organizacija, pružajući nadu za opstanak ovih ugroženih morskih ptica i njihovog prirodnog staništa u Tihom oceanu.