Otkrivanje tajni otrovnih ptica: Hooded Pitohui
Kada je istraživač i stručnjak za ptice Jack Dumbacher provodio svoje istraživanje u Novoj Gvineji, njegov tim je slučajno uhvatio nekoliko hooded pitohui dok su tražili Raggiana pticu rajsku. Naizgled bez problema, osim što su ptice ugrizle članove tima prilikom oslobađanja. Upotrebljavajući svojstveni način liječenja – sisanje prsta, ubrzo su primijetili nešto neobično. Nakon rukovanja s ovim pticama, u njihovim ustima se pojavilo peckanje, trnjenje pa čak i ukočenost. Katkad je to trajalo samo nekoliko sati, a katkad je osjećaj trajao i do jutra.
Kontakt s lokalnim vodičima
Kada su razgovarali s lokalnim vodičima o ovom fenomenu, nisu se iznenadili. “Upitali smo ih što znaju o ovim pticama koje se čine otrovnim za nas,” objašnjava Dumbacher u videu za Kalifornijsku akademiju znanosti. “Rekli su da su to ‘smeće ptice’, nemaju nikakvu vrijednost. Ne možete ni jesti te ptice.” Na temelju tih informacija, tim je odmah započeo istraživanje hooded pitohui.
Otrov u perju
Tijekom istraživanja, otkrili su da ove ptice sadrže vrstu otrova u svojim perima, koja se prenosi na njihove ruke kada ih dodirnu, a zatim u njihova usta kada ližu ugrize. Ta supstanca je steroidni alkaloidni neurotoksin koji zaista ima snažan učinak. “Na početku uzrokuje peckanje i ukočenost. U višim dozama može dovesti do paralize, srčanog zastoja i smrti. Grama za gram, to je jedna od najotrovnijih prirodnih tvari poznatih čovjeku,” objašnjava Dumbacher.
Kako ptica zarađuje otrov?
Pitanje je, kako ptica stvara takvu snažnu tvar? Odgovor leži u njihovoj prehrani. Hooded pitohui se hrane bugom koji nosi otrov, a koji se zove Choresine pulchra ili otrovni “nanisani” buba. Kada ptice jedu te bube, neurotoxin se akumulira u njihovim tkivima, što nije toksično za pticu, ali može utjecati na njihove plijenove, a može čak spriječiti predatore da jedu njihova jaja. Ovaj mehanizam je sličan onome kod poznate otrovne čarobne žabice koja je poznata po svojoj toksičnosti.
Otrovne ptice u širem kontekstu
Što se tiče otrovnih ptica, hooded pitohui nisu jedini. Na svjetskoj sceni, čak i najveća divlja guska je otrovna. To smo naučili od naših prijatelja u podcastu “How Many Geese,” komičnom podcastu o prirodi koji istražuje koliko ljudi bi se mogli nositi s divljim životinjama u borbi. Prije nego što odgovorite na pitanje o guskama, možda biste trebali prvo provjeriti njihove zube!
Zaključak
Ova istraživanja pokazuju zanimljiv svijet ptica koje imaju neobične adaptacije za preživljavanje. Hooded pitohui ne samo da nas upozoravaju na potencijalne rizike u prirodi, već nas također podsjećaju koliko je bitno razumjeti i istraživati naš okoliš te njegove nevjerojatne stanovnike.