U 2011. godini, potres magnitude 9,0 pomaknuo je os planeta i skratio dane na Zemlji

Utjecaj potresa na rotaciju Zemlje: Što se dogodilo 2011. godine u Japanu?

U ožujku 2011. godine, Japan je doživio jedan od najmoćnijih potresa u povijesti. Potres magnitude 9.0, koji je pogodio istočnu obalu zemlje, ne samo da je prouzročio katastrofalne posljedice, već je također promijenio os rotacije Zemlje i skratio trajanje dana. Ovaj članak istražuje kako su prirodne katastrofe poput potresa u stanju utjecati na naš planet.

Kao što se dogodilo tijekom potresa u Japanu

Potres iz 2011. godine, najjači zabilježen u Japanu, pomaknuo je planetarnu osu za otprilike 17 centimetara i izostavio glavni otok za oko 2.4 metra. Ova promjena nije bila samo fizička; utjecala je i na brzinu rotacije Zemlje. Prema riječima dr. Richarda Grossa iz NASA-inog Jet Propulsion Laboratory, potresi mogu promijeniti rotaciju Zemlje reorganizacijom njene mase, slično kao što klizačica koja se vrti približava ruke tijelu kako bi se brže okretala.

Koliko se Zemlja ubrzala?

U slučaju ovog potresa, procjena je da je rotacija Zemlje ubrzana za otprilike 1.8 mikrosekundi, što je 1.8 milijonitih sekundi. Za usporedbu, potres u Indoneziji 2004. godine ubrzao je dan na Zemlji za 2.68 mikrosekundi. Ova dramatična promjena u rotaciji može se objasniti modelima raspodjele mase Zemlje prije i tijekom potresa.

Druge prirodne pojave koje utječu na rotaciju Zemlje

Međutim, potresi nisu jedini događaji koji utječu na brzinu rotacije našeg planeta. Dr. Benjamin Fong Chao, također iz NASA-e, objašnjava da svaka promjena mase, poput sezonskih vremenskih promjena ili čak kretanja automobila, utječe na rotaciju Zemlje. Najveći faktor je udaljavanje Mjeseca od Zemlje, što uzrokuje sporije rotiranje, ali s povremenim ubrzanjima.

Naši preci su živjeli u bržim vremenima

Istraživanjem starih korala, znanstvenici su otkrili da je Zemlja prije 444 do 419 milijuna godina bila u stanju brže rotacije. Korali tijekom rasta stvaraju tanke slojeve kalcija, a njihova analiza pokazuje da je tada godina imala 420 dana. Ova otkrića ukazuju na to kako su lunarne sile i drugi faktori s vremenom usporili rotaciju naše planete.

Zaključak

Propadanje prirodnih sila, kao što su potresi, ne samo da oblikuje pejzaž našeg svijeta, već i utječe na temeljne fizičke karakteristike same Zemlje. Uvijek se prisjećamo da su promjene koje doživljavamo posljedica složenih interakcija unutar našeg planeta. U ovom globaliziranom svijetu, gdje se svaki trenutak može mjeriti i evaluirati, važno je razumjeti kako se naš planet kreće i mijenja. Kroz znanstvena istraživanja, možemo bolje razumjeti prošlost i pripravljati se za budućnost, ali i cijeniti složenost prirodnog svijeta u kojem živimo.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

5 neophodnih Android aplikacija

Next Post

Pozdravite Chonkusa, značajnu cijanobakteriju koja bi mogla boriti protiv klimatskih promjena

Related Posts