Razotkrivanje tajni Pangee: Povijest Zemljinog Superkontinenta
Uvod u Pangeu
Prije otprilike 200 milijuna godina, posljednji Zemljin superkontinent Pangea počeo je se raspadati. Procesom pomicanja tektonskih ploča, kontinenti su se polako oblikovali u svijet kakvog danas poznajemo. Pitanje kako su se kontinentali oblikovali i kretali kroz vrijeme fasciniralo je znanstvenike, a odgovor na to pitanje otkriven je tek u novije doba.
Povijest otkrića tektonike ploča
Tektonika ploča, znanstvena teorija koja objašnjava raspodjelu kontinenata, otkrivena je tek relativno nedavno. Njemački meteorolog Alfred Wegner prvi je predložio koncept pomicanja kontinenata 1912. godine, uvodeći pojam superkontinenta Pangea. Međutim, samo uz pomoć suvremenih tehnologija poput eho sondera i magnetometara od 1960-ih znanstvenici su uspjeli doći do dubljeg pojašnjenja procesa pomicanja Zemljine kore.
Pronalazak izgubljenog kontinenta
U 2019. godini istraživački tim usmjerio je pažnju na Mediteransko područje, poznato po svojoj složenoj geologiji. „To je jednostavno geološki nered: sve je zakrivljeno, slomljeno i natrpano,“ istaknuo je glavni istraživač Douwe van Hinsbergen, profesor globalne tektonike i paleogeografije na Sveučilištu u Utrehtu. “U usporedbi s tim, Himalaji predstavljaju prilično jednostavan sustav.”
Tim je istraživao područje od Španjolske do Irana tijekom deset godina i otkrio da je južna Europa zapravo dio kontinentalne kore veličine Grenlanda, koja se odvojila od Afrike prije više od 200 milijuna godina. „Zaboravite Atlantidu. Bez da to shvaćaju, ogromni brojevi turista svake godine provode odmor na izgubljenom kontinentu Velika Adrija,” navodi se u izjavi. Iako je veći dio tog izgubljenog kontinenta potonuo u plašt, dijelovi kore – naročito sedimentne stijene – sada čine Apeninskim planinama, dijelovima Alpa, Balkanu, Grčkoj i Turskoj.
Tajna preostalih ostataka Velike Adrije
Većina lanaca planina koje su istražene potječe s jednog kontinenta koji se odvojio od sjeverne Afrike više od 200 milijuna godina. Dok većinu ovog kontinenta ne možete vidjeti bez ronilačke opreme, postoji mali dio koji ostaje vidljiv. „Jedini preostali dio ovog kontinenta je trak koja se proteže od Torina preko Jadranskog mora do pete čizme koja čini Italiju.“
Ostali izgubljeni kontinenti
Osim Velike Adrije, znanstvenici su nedavno otkrili i Zealandiju, koja je potonula prije 100 do 80 milijuna godina. Ovi rezultati predstavljaju jedinstven pogled na složenost Zemljine, a posebno geološke evolucije.
Zaključak
Uzimajući u obzir povijest i geološke promjene, fascinantno je kako su kontinentali evoluirali kroz milijune godina. Proučenjem enigme poput Velike Adrije, znanstvenici ne samo da otkrivaju skrivene dijelove prošlosti naše planete, već također produbljuju naše razumijevanje evolucije Zemlje i njezine složene geološke arhitekture. Ova otkrića ne samo da obogaćuju naše znanje, već nam također pomažu da bolje razumijemo način na koji se naš svijet oblikovao kroz vrijeme.