Što je terapija crvenim svjetlom i kako djeluje?
Ako ste ikada primijetili beauty influencera s onim pomalo sablasnim maskama za crveno svjetlo, vjerojatno ste se zapitali djeluju li zaista na vašu kožu. Je li terapija crvenim svjetlom stvarno rješenje za sve naše probleme s kožom ili nas samo čini da izgledamo pomalo smiješno? U ovom članku istražujemo znanost iza ovih popularnih uređaja i njihovu učinkovitost.
Zašto terapija crvenim svjetlom?
Terapija crvenim svjetlom, poznata i kao fotobimodulacija, koristi svjetlost koju isijavaju niskonaponski laseri ili diodne svjetiljke (LED). Glavni cilj ove terapije je djelovanje na molekule osjetljive na svjetlost, poput citokroma C oksidaze u mitohondrijima, poznatim kao “elektrane stanica”. Iako se mnogi zaklinju u ove tretmane, saznanja o stvarnim učinkovitim učincima terapije crvenim svjetlom još uvijek su u razvoju.
Kome je namijenjena terapija?
Ova terapija najčešće se koristi za:
- Obnavljanje mišića i ublažavanje boli
- Tretiranje znakova starenja
- Probleme s gubitkom kose
- Strije i ožiljke
- Akne
Ovdje ćemo se posebno fokusirati na akne. Mnogi potrošači mogu koristiti uređaje za ovu terapiju kod kuće, poput maski i štapića, ali i u dermatološkim ordinacijama.
Što kaže istraživanje?
Prema recenziji iz 2024. godine, koja se bavi korištenjem LED-a za fotobimodulaciju kod akni, utvrđeno je da je učinkovitost umjerena za upalne lezije. Međutim, općenito, neka istraživanja, uključujući pregled iz 2021. godine koji je analizirao 13 kontroliranih studija s 422 sudionika, nisu pronašla značajne razlike u broju lezija akni nakon tretmana crvenim svjetlom.
Osim toga, zanimljivo je napomenuti da su rezultati varirali među studijama s različitim uzorcima i vremenskim intervalima tretmana. Čak i mali uzorak može učiniti zaključke neodređenima, zbog čega autori ističu potrebu za oprezom prilikom interpretacije rezultata.
Postoje li ograničenja?
Iako je istraživanje u korist terapije crvenim svjetlom obećavajuće, važna su i ograničenja. Primjerice, jedna studija iz 2023. godine sugerira da je korištenje Dior Skin Light maske rezultiralo zapaženim poboljšanjima u znakovima starenja. Međutim, ova studija je imala relativno mali uzorak, a sudionici su bili pretežno bijelci, što može ograničiti generalizaciju rezultata.
Je li terapija crvenim svjetlom sigurna?
Prema American Academy of Dermatology Association, terapija crvenim svjetlom čini se sigurnom za kratkotrajnu upotrebu. No, dugoročna sigurnost još nije dovoljno istražena. Iako su neki uređaji odobreni od FDA, mogući su blagi nuspojave poput iritacije kože. Također, preporučuje se savjetovati se s dermatologom kako biste osigurali da je tretman prikladan za vas.
Zaključak
Terapija crvenim svjetlom može biti privlačna opcija za rješavanje brojnih kožnih problema, ali dokazi o njezinoj učinkovitosti još nisu konačni. Ako razmišljate o početku ovakvog tretmana, najbolje bi bilo konzultirati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom kako biste utvrdili odgovara li vam ova vrsta terapije.
Osjećajte se slobodno istražiti ovu mogućnost, ali budite oprezni i informirani kako biste donijeli najbolju odluku za svoju kožu!