Umjetna inteligencija: Je li došao novi “AI zimski” period?
Godina 2023. označila je trenutak kada je hype oko umjetne inteligencije (AI) dosegao nove visine. Nakon lansiranja krajem 2022., ChatGPT-3 donio je AI tehnologiju široj javnosti, čineći je pristupačnom i korisnom. Ovo je potaknulo razvoj niza drugih velikih jezičnih modela (LLM) od strane nekih od najmoćnijih kompanija Silikonske doline. Iako je AI postao tema broj jedan prošle godine, postavlja se pitanje hoće li sada uslijediti razdoblje stagnacije.
Rodney Brooks: Hoće li AI ući u “zimsku fazu”?
Rodney Brooks, bivši direktor Laboratorija za računalne znanosti i umjetnu inteligenciju na MIT-u, smatra da bi se mogli suočiti s izazovima u svijetu AI-a. Brooks, koji redovito komentira napredak tehnologije, od 2018. predviđa razvoj autonomnih vozila, ljudske putovanje u svemir, kao i evoluciju robotike, AI-a i strojnog učenja. Njegova predviđanja često su bila točna, što dodatno pojačava njegovu težinu u raspravama o budućnosti AI.
Na svom posljednjem “rezultatu”, Brooks je istaknuo da 2024. neće biti zlatno doba za AI, navodeći kako trenutna euforija prati “predvidljivi ciklus hype-a koji smo vidjeli više od 60 godina povijesti umjetne inteligencije.” Brooks upozorava: “Pripremite guste kapute. Moglo bi nas zadesiti još jedno AI zimsko razdoblje, a možda čak i potpuna tehnološka zima. Bit će hladno.”
Protuargumenti ili realnost?
Rodney Brooks nije pesimistični Luddite; naprotiv, on studira AI još od 1970-ih i smatra se jednim od najistaknutijih stručnjaka u području robotike i umjetne inteligencije. Njegova kritika temelji se na osobnim iskustvima i observacijama. Kada govori o LLM-ima, Brooks se usredotočuje na chatbote poput ChatGPT-a i slične sustave koje razvijaju Bing i Googleov Deep Mind.
Dok priznaje da su ovi AI sustavi sposobni za impresivne zadatke, vjeruje da nemaju kapacitet za postizanje prave umjetne opće inteligencije. “Ti sustavi nemaju pravu imaginaciju i suštinu,” dodaje Brooks, ističući važnost korištenja LLM-a za dobra djela, ali se protivi ideji da njihovo postojanje implicira da smo blizu umjetne opće inteligencije.
Pravi izazovi LLM-a
U intervjuu za IEEE Spectrum, Brooks dublje analizira svoje kritike. Objašnjava kako napredni LLM-ovi još uvijek čine česte pogreške čak i kada se suočavaju s relativno jednostavnim zadacima kodiranja. “Odgovara s takvim povjerenjem na bilo koje pitanje koje postavim. Da, povjerujem, a polovina vremena je potpuno pogrešno. Provedem 2 ili 3 sata koristeći taj savjet, a onda shvatim da to nije funkcioniralo,” izjavio je Brooks.
Na kraju, vjeruje da LLM-ovi imaju dug put do stjecanja statusa umjetne opće inteligencije. Prema njegovim riječima, oni su više vješti u manipuliranju riječima nego što su zaista inteligentni entiteti. “Nema modela koji bi podržao njihovo razumijevanje svijeta. Nema veze s stvarnošću. To je samo korelacija jezika,” zaključio je Brooks.
Zaključak: Što nas čeka?
Ukoliko su Brooksova razmišljanja točna, buduće verzije poput GPT-5 i GPT-6 mogu se suočiti s istim izazovima. Dok se tehnologija nastavlja razvijati, potrebno je ostati kritičan i realan u vezi s onim što AI danas može ponuditi i što može donijeti sutra. Za ljude u tehnološkoj industriji, ovo je prilika za preispitivanje i redefiniranje ciljeva u razvoju umjetne inteligencije.