Povijest mikrovalne pećnice: Kako je slučajnost promijenila kuhanje
Mikrovalna pećnica jedno je od najvažnijih otkrića u svijetu znanosti, a njezina povijest fascinira mnoge. Upoznajte priču o inženjeru Percyju Spenceru i kako je slučajna otkrića dovela do stvaranja ovog revolucionarnog uređaja koji danas koristi gotovo svatko.
Kako je sve počelo?
U 1940-im godinama, Percy Spencer radio je za tvrtku Raytheon, baveći se testiranjem aktivnog radara. Tijekom jednog od svojih eksperimenata, otkrio je da se čokoladna pločica u njegovom džepu otopila. Umjesto da jednostavno promijeni hlače, Spencer je shvatio potencijal visokofrekventnog elektromagnetnog polja za zagrijavanje hrane.
– Prvo je eksperimentirao s kokicama, koje su se savršeno zagrijale.
– Potom je pokušao zagrijati jaje, što je rezultiralo spektakularnom eksplozijom i stvorilo pravilo “ne stavljajte jaja u mikrovalnu”.
Spencer je nastavio s radom na tome da magnetrone (uređaje koji stvaraju mikrovalnu radijaciju) stavi unutar faradejeve kaveze koji blokira elektromagnetna polja. Tako je nastala prva velika mikrovalna pećnica, veličine hladnjaka, koju je Raytheon 1947. godine počeo prodavati restoranima po cijeni od 5.000 dolara (danas otprilike 60.000 dolara).
Prva upotreba mikrovalne pećnice
Unatoč inovaciji, mikrovalne pećnice postale su široko dostupne tek krajem 1960-ih i početkom 1970-ih. Tijekom 1950-ih, znanstvenici su provodili eksperiment s mikrovalovima na pomalo neobičan način – pokušavali su reanimirati mrtve hrčke.
– Znanstvenici su provodili više vremena nego što biste zamislili, smrzavajući hrčke i štakore prije nego što su pokušavali primijeniti toplinu.
– Cilj je bio oživjeti tkivo nakon smrzavanja, što bi moglo imati ogromne primjene u medicini, poput pohrane krvi i organa.
Međutim, stopa uspješnosti bila je vrlo niska, a oni koji su se vraćali u život često su imali strašne opekline. Znanstvenik James Lovelock sugerirao je bolju metodu jer je vidio kako je jedan od njegovih kolega oživljavao hrčke s katastrofalnim rezultatima.
Lovelockova inovacija
Lovelock je predložio korištenje dijatermije, metode koja koristi elektromagnetne struje za proizvodnju topline. Koristeći vlastiti novac, nabavio je stari prijemnik Royal Air Force za daljnje eksperimente. Osim toga, stvorio je vlastitu mikrovalnu pećnicu neovisno o Spenceru.
– U njegovoj verziji, magnetroni su bili smješteni unutar kutije s faradejevom kavezom, što je stvorilo sličnost s modernim mikrovalnim pećnicama.
– Uspješnost je bila zapanjujuća: Lovelock i njegov tim objavili su niz znanstvenih radova o reanimaciji štakora.
Jedna od njegovih najzanimljivijih teorija uključivala je ponovnu reanimaciju jednog štakora čak deset puta nakon što je bio ohlađen više dana zaredom.
Zaključak: Razvoj i upotreba mikrovalnih pećnica danas
Dok se mikrovalne pećnice kao što ih poznajemo danas nisu pojavile sve do kraja 20. stoljeća, ovaj uređaj svakako je promijenio način na koji kuhamo i grijemo hranu. Iako Lovelock nije nastavio komercijalizirati svoje verzije mikrovalne pećnice, prepoznao je njezinu primjenu za hranu; čak je i isprobao mikrovalnu za kuhanje krumpira.
Mikrovalne pećnice su danas standard u mnogim kuhinjama, dok priča o njihovom nastanku služi kao podsjetnik na to kako se često nevjerojatne inovacije događaju nezaboravnim slučajnostima.