YouTube eksperiment testira koje životinje će Tesla ubiti

Tehnologija prepoznavanja opasnosti i sprječavanja sudara u modernim vozilima

Uvod

U današnje vrijeme, moderne automobile krasi sve naprednija tehnologija koja pomaže vozačima u prepoznavanju opasnosti i sprječavanju sudara. Ova inovativna rješenja, koja uključuju automatsko kočenje, postavljena su da zaštite vozače i putnike od potencijalnih nesreća. Tesla je na čelu ove revolucije, s vozilima koja se oslanjaju na vrhunsku tehnologiju u električnim automobilima. No, koliko daleko zapravo ide ova tehnologija?

Testiranje tehnologije sprječavanja sudara

Iako znamo da moderni automobili iznimno dobro koče prilikom naleta na zidove ili druga vozila, postavlja se pitanje: hoće li se njihova tehnologija sprječavanja sudara pokazati efikasnom i kada su u pitanju pješaci ili kućni ljubimci? Popularni YouTuber Mat Watson s carwow-a odlučio je testirati ovu tehnologiju.

U testu, Mat vozi Tesla Model 3 i Volvo V90 kroz različite prepreke, uključujući životnu veličinu kartonskog rezanog Elona Muska, plišanog kengura i taksidermijsku mačku. Oba automobila opremljena su sustavima automatskog kočenja za nuždu koji se smatraju najboljima u klasi, stoga se postavlja pitanje koliko su učinkoviti.

Kako radi automatsko kočenje u Tesla vozilima?

Sustav automatskog kočenja u Tesli funkcionira uz pomoć prednje kamere koja analizira moguće prepreke, dok radar neprekidno skenira cestu ispred. Integrirani algoritam donosi odluke o primjeni kočenja. Međutim, od svibnja 2021. godine, Tesle u Sjevernoj Americi više nisu opremljene radarem, već su prešle na “Tesla Vision”, koja koristi samo kamere i neuronske mreže za prepoznavanje opasnosti.

Model 3 koji je testiran možda nije imao punu verziju Tesla Vision, budući da je registriran u rujnu 2021. No, uzevši u obzir ispitivanja, oba automobila su pokazala zadovoljavajuće rezultate, uspješno kočeći prije nego što su udarila u prepreke.

Iznenađujuće prepreke i sigurnost na cesti

Pored kartonskog Muska, testirane su i neobične prepreke poput plišanog kengura, što je značajna prepoznatljivost za vozače u Australiji, ali predstavlja i situaciju u kojoj Tesle trebaju dokazati svoju sposobnost izbjegavanja većih životinja. Model 3 je uspješno izbjegao kengura, dok je Volvo bez razmišljanja udario u njega. Ovaj rezultat može biti zabrinjavajući za sigurnost automobila, s obzirom na to da je kengur veličine djeteta, što predstavlja važnu prepreku koju treba prepoznati.

Nažalost, stvarna situacija se pogoršava kada oba automobila bez razmišljanja prolaze pored plišane životinje veličine Labradora i taksidermijskog mačka, ne pokazujući ni najmanju namjeru izbjegavanja. Ako ste se nadali da će vas sljedeće vozilo zaštititi od ljubimaca koji se pojavljuju na cesti, nažalost, tehnologija za to još uvijek nije dovoljno razvijena.

Zaključak

Sa sve sofisticiranijim sustavima za prepoznavanje opasnosti koje moderni automobili nude, jasno je da su postignuti značajni koraci prema sigurnijim vožnjama. Međutim, tehnička rješenja još uvijek nisu savršena, posebno kada su u pitanju pješaci ili kućni ljubimci. Zbog toga je važno nastaviti pratiti razvoj ovih tehnologija kako bismo osigurali da su budući automobili sigurniji za sve sudionike u prometu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Američki znanstvenici možda su razvili prvi robotski kurikulum koji omogućava strojevima prijenos vještina bez ljudske intervencije

Next Post

Zašto nasuprotne strane kocke uvijek zbroje sedam?

Related Posts