Windows 10 umire, hardver je skup, a Citrix kaže da će VDI spasiti – hoće li zaista?

Citrix Virtualization Platforms: A Cost-Saving Strategy for Rising Hardware Prices

Citrix je predstavio svoje platforme za virtualizaciju kao rješenje za uštedu troškova uslijed povećanja cijena hardvera uzrokovanih američkim carinama od travnja 2025. godine. U jednom od svojih nedavnih blogova, potpredsjednik za proizvode, Philipp Benkler, sugerirao je da organizacije mogu izbjeći kupnju novih poslovnih računala pogođenih carinama tako da produže vijek trajanja svog postojećeg hardvera.

Strategijska Ponuda: eLux i VDI

Benkler je predložio zamjenu Windows sustava s eLuxom, Linux-baziranim operativnim sustavom koji je Citrix stekao u siječnju putem akvizicije Unicona. Ova nova strategija uključuje integraciju eLux-a s Citrixovom infrastrukturom virtualnih radnih površina (VDI).

Ovaj prijedlog dolazi u pravom trenutku. Kako se približava kraj Windows 10 s krajem podrške u listopadu, a nadogradnje na Windows 11 su na horizontu, pritisak na tvrtke da moderniziraju svoje sustave raste. U isto vrijeme, troškovi hardvera neprestano se povećavaju.

VDI kao Najisplativiji Put

Citrix dokazuje da je najisplativiji način napredovanja vođenje centralno upravljanih udaljenih radnih površina s postojećih krajnjih uređaja, što je upravo funkcija za koju je VDI osmišljen. Međutim, postoje praktični izazovi u implementaciji. VDI okruženja su ranjiva na probleme poput “boot oluja” – iznenadni skokovi u korisničkoj aktivnosti koji mogu uzrokovati sporije prijave, smanjene performanse ili čak nestabilnost sustava. U suočavanju s tim potrebna je robusna infrastruktura i kontrola prometa.

Citrix tvrdi da njihova platforma NetScaler ublažava te probleme i promovira je kao virtualni uređaj koji može raditi na postojećim poslužiteljima, potencijalno izbjegavajući daljnje nabavke hardvera.

Kompleksnosti i Izazovi

Iako Citrix ovu strategiju prikazuje kao način za zaobilaženje povećanja troškova povezanih s carinama, nije teško primijetiti da isto tako teži poticanju usvajanja svog nedavno proširenog portfelja softvera. Postoji uvjerenje da će američka trgovinska politika opteretiti domaće IT proračune, što vlasti priznaju, ali to se prikazuje kao kratkoročna bol za dugoročne koristi. Citrix se čini spremnim da iskoristi tu kratkoročnu disruptivnost.

Uz to, iako Citrix ovu strategiju promovira kao rješenje za uštedu troškova, nedavno je promijenio svoj model licenciranja, navodno povećavajući cijene. Organizacije koje razmatraju put VDI-a moraju pažljivo procijeniti te licence u usporedbi s mogućim uštedama izbjegavanjem nadogradnje hardvera.

Sigurnost i Rizici

Sigurnost je još jedan ključni faktor. Citrix uvelike oslanja na NetScaler, koji je središnja komponenta njegove ponude. Međutim, NetScaler često je meta cyber kriminalaca. Pokretanje neapdejtiranih ili loše održavanih instanci može otvoriti nove ranjivosti, stvarajući rizik umjesto uštede.

Zaključak: Da Li je Citrixovo Rješenje Održivo?

Ukratko, Citrix nudi alternativno rješenje za postojeće organizacije, ali to dolazi s troškovima, složenošću i potencijalnim rizicima. Održivost ovog pristupa ovisi o specifičnom IT okruženju organizacije, proračunskim ograničenjima i spremnosti za tehničke izazove koje donosi virtualizacija. Prije nego što se odluče, organizacije treba pažljivo razmotriti sve aspekte ovog prijedloga.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Znanstvenici dešifrirali genom bakterije koja uzrokuje kugu i koja je desetkovala srednjovjekovnu Europu

Next Post

Investicija Western Digital ističe rastući interes za arhivske pohrane bez energije s dugotrajnošću podataka od nekoliko desetljeća

Related Posts