Velika većina emisija ugljika povezana je samo s 57 tvrtki od 2016. godine

Otkriveno: 80% emisija ugljika od 2016. potječe od samo 57 tvrtki

Prema novom izvještaju, do 80 posto emisija ugljika ispuštenih od 2016. može se pratiti do samo 57 kompanija. Istraživanje je objavio neovisni think tank InfluenceMap, koristeći bazu podataka Carbon Majors. Ove tvrtke uključuju niz državnih poduzeća, kompanija u vlasništvu investitora, kao i nacionalnih država koje se bave vađenjem fosilnih goriva i proizvodnjom cementa, procesa koji troši veliku količinu energije i čini najmanje 8 posto svjetskih CO2 emisija.

Tko su najveći zagađivači?

Prema istraživanju, pet najvećih entiteta koji ispuštaju CO2 od 2016. su:

  • Proizvodnja ugljena u Kini
  • Saudijski Aramco, državno naftno poduzeće
  • Ruski energetički div Gazprom
  • Državni proizvođač Coal India
  • Nacionalna iranska naftna kompanija

Osim toga, u prvih 20 najzagađivača pojavljuju se i neka “obična osumnjičenika” iz Zapadne hemisfere, poput Chevrona, ExxonMobila, BP-a i Shella.

Izjava stručnjaka o emisijama

Tzeporah Berman, međunarodna programska direktorca Stand.earth i predsjednica Ugovora o nenuklearnoj proliferaciji fosilnih goriva, istaknula je: “Istraživanje Carbon Majors pokazuje nam točno tko je odgovoran za smrtonosnu vrućinu, ekstremne vremenske uvjete i zagađenje zraka koji prijete životima i uništavaju naše oceane i šume. Ove kompanije su zaradile milijarde dolara dok su poricale problem i usporavale klimatsku politiku.”

Državne vlasti i njihove emisije

Prema izvještaju, proizvođači iz nacionalnih država čine 38 posto emisija zabilježenih u bazi podataka od 2016. godine, dok državna poduzeća čine 37 posto, a tvrtke u vlasništvu investitora 25 posto. Ovaj trend je posebno izražen među državnim i državnim proizvođačima od 2016. godine, kada je postignut povijesni Pariski klimatski sporazum koji se obvezao ograničiti klimatske promjene na “značajno ispod 2 °C iznad razina prije industrijske revolucije” smanjenjem emisija stakleničkih plinova.

Kina i Indija na vrhu ljestvice

Dok su Europa i Sjeverna Amerika postigle napredak u smanjenju ovisnosti o ugljenu, rastuća industrija ugljena u Aziji, predvođena Kinom i Indijom, zasjenila je te uspjehe. Izvještaj također prati emisije ugljika od 2016. te analizira povijesne zagađivače od 1854. do 2022., otkrivajući da je 122 proizvođača odgovorno za 72 posto globalnih emisija CO2 iz fosilnih goriva i cementa od početka industrijske revolucije. Među tim povijesnim zagađivačima nalaze se kineska proizvodnja ugljena, bivši Sovjetski Savez, Saudijski Aramco, Chevron i ExxonMobil.

Zaključak: Potrebna je brza akcija

Ova otkrića naglašavaju potrebu za bržim akcijama kako bismo se suočili s globalnim klimatskim izazovima. Kako bi se osigurala pravedna tranzicija prema održivoj energiji, potrebna je nova međunarodna suradnja kroz Ugovor o fosilnim gorivima. Samo tako možemo smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima i očuvati našu planetu za buduće generacije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ugovori IT vlade SAD-a bit će centralizirani u novoj Trumpovoj naredbi

Next Post

Mislim da izgleda sjajno dizajn za iPhone 17 Pro o kojem se šuška – ali je li to dovoljno Apple?

Related Posts