Vaši streaming videi i novi 4K TV su krivi za porast globalne emisije CO2, kažu stručnjaci

Utjecaj globalne industrije televizije i video streaminga na emisije stakleničkih plinova

Prema novom izvješću koje je objavio InterDigital u suradnji s istraživačkom firmom Futuresource, globalna industrija televizije i video streaminga postala je značajan izvor emisije stakleničkih plinova, nadmašujući čak i avijaciju i podatkovne centre. Ovaj članak istražuje utjecaj koji ova industrija ima na okoliš i što se može učiniti kako bi se smanjile emisije koje proizvodi.

Karbonovski otisak industrije streaminga

Izvještaj proučava ugljični otisak industrije od proizvodnje do potrošnje. Saznalo se da streaming industrija sada ispušta dvostruko više ugljika nego avioni, te četiri puta više od podataka koje generiraju podatkovni centri. Ovaj utjecaj prvenstveno je uzrokovan sve većom potražnjom za zabavom, video komunikacijskim uslugama i širokom usvajanju uređaja poput 4K televizora i pametnih telefona.

Utjecaj televizora na emisije CO₂

U 2024. godini, televizori su proizveli procijenjenih 54 milijuna tona CO₂, što je usporedivo s godišnjim emisijama od 11,7 milijuna automobila. Širom svijeta postoji 2,2 milijarde televizora, od čega 858 milijuna čine 4K modeli (porast od 18% od 2022.). Ovi moderni televizori troše 1,7 puta više energije od standardnih HD modela.

Potrošnja energije u industriji

Ukupna potrošnja energije uređaja za video, uključujući televizore, set-top box uređaje i pametne telefone, dostigla je 357 TWh u 2024. godini, iako predstavlja 7% smanjenje u odnosu na 2022. godinu. Međutim, potrošnja energije pametnih telefona porasla je za 27% od 2020. godine.

Veliki događaji i njihov utjecaj

Veliki događaji imaju značajan utjecaj. Na primjer, Olimpijske igre u Parizu 2024. godine imale su procijenjeni medijski ugljični otisak od 602,8 milijuna tona, uz potrošnju od 1,25 TWh električne energije za streaming na televizorima, mobilnim uređajima i prijenosnicima.

Tehnologije i budućnost smanjenja emisija

Napori za smanjenje emisija napreduju, a očekuje se da će tehnologije podešavanja svjetline osnovane na AI smanjiti potrošnju energije televizora za 15% do 2028. godine. Također, daljinska proizvodnja sadržaja pokazuje obećavajuće rezultate u smanjenju emisija do šest puta u odnosu na tradicionalnu proizvodnju na lokaciji.

Poziv na suradnju u industriji

Izvješće poziva na suradnju u cijeloj industriji kako bi se riješili ovi izazovi, posebno kada je riječ o neizravnim emisijama iz opskrbnih lanaca i produkcije medija. Iako energetski učinkoviti uređaji i usvajanje obnovljivih izvora energije nude mogućnosti za smanjenje emisija, jasno je da su potrebne dodatne mjere.

Zaključak

„Iako su svi svjesni doprinosa koji avijacijska industrija ima na emisije stakleničkih plinova – što iznosi 2% svih globalnih emisija godišnje – ono što nije tako poznato je utjecaj koji industrija televizije i video streaminga ima. Taj utjecaj zapravo je dvostruko veći od emisija avioindustrije“, izjavio je Lionel Oisel, voditelj Video laboratorija u InterDigitalu. „Odgovornost je cijele industrije napraviti promjene koje će poboljšati održivost sektora televizije i videa“, dodao je Oisel. Uz tehnologije poput PVR-a, postoji potencijal za značajne uštede energije, pogotovo tijekom specijalnih događaja poput Olimpijskih igara. Ako se ovakve tehnologije primijene globalno, koristi bi mogle biti ogromne i biti bi prave promjene za industriju.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Možda imamo naziv za nadolazeći Samsungov tri-strani telefon

Next Post

SAD će zabraniti uvoz morskih plodova povezanih s ulovom morskih sisavaca u 2026. godini

Related Posts