Iskorištavanje Otpada Topline iz Data Centara za Besplatan Toplu Vodu
Data centri i superkompjuteri generiraju veliku količinu otpadne topline, a ova energija može biti iskorištena za grijanje domova, bez ikakvih troškova. Inovacija koja poboljšava ovu ideju dolazi od britanske tvrtke Heata, koja je uz podršku British Gasa pokrenula eksperiment kako bi ispitala mogućnosti reciklaže topline iz računalnih servera za opskrbu besplatnom toplom vodom za kućanstva u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Kako Funkcionira Sustav Heata?
Ovaj sustav usmjerava toplinu koja nastaje intenzivnim procesiranjem podataka izravno u cilindar za toplu vodu u domaćinstvima. Tako se smanjuju računi za energiju prestajanjem korištenja energetski intenzivnog hlađenja u tradicionalnim data centrima. Inovativna jedinica za obradu podataka povezuje se s cylindrom za toplu vodu, čineći dio Heata mreže – svojevrsnog ‘virtualnog data centra’ koji obrađuje obrade oblačnih podataka dok istovremeno osigurava besplatnu toplu vodu.
Ograničenja Sustava
- Za korištenje sustava, neophodno je imati cilindar za toplu vodu.
- Nije kompatibilan s kombiniranim bojlerima (Combi Boiler).
Chris Jordan, suosnivač Heate, naglašava: “Otpaci topline veliki su problem za data centre, što vodi do značajnih troškova energije za hlađenje. Međutim, toplina je dragocjena. S jedne strane imamo energetsku krizu i ljude koji se bore s grijanjem svojih domova. Naša jedinstvena tehnologija objedinjuje ta dva aspekta.” Heata je razvila distribuirani ‘virtualni data centar’ gdje su serveri povezani s cilindrima za toplu vodu, omogućujući ponovno korištenje topline nastale procesiranjem podataka za opskrbu besplatnom toplom vodom u domovima.
Uštede i Trilji Učinak
Svaka jedinica može opskrbiti do 4 kWh tople vode dnevno, što potencijalno može uštedjeti kućanstvima do 340 funti godišnje. British Gas je pokrenuo eksperiment s 10 jedinica u domovima svojih zaposlenika, dok istovremeno obrađuje vlastite radne opterećenja.
Pioniri U Očuvanju Energije
„Inovativni projekti poput ovog još su jedan primjer kako Ujedinjeno Kraljevstvo postaje lider u smanjenju emisije ugljika,” dodao je Paul Lodwidge, voditelj proizvoda i ponuda u British Gas-u. „Heata je pravi pionir u razvoju rješenja koja ponovo koristi otpadnu toplinu te donosi značajne uštede i smanjenje emisija.”
U 2024. godini, prikazali smo kako su istraživači u Ujedinjenom Kraljevstvu istraživali mogućnost skladištenja viška topline generirane u Naprednom Računalnom Centru Univerziteta u Edinburghu u napuštenim rudnicima, a zatim distribuirali ovu toplinu kućanstvima putem tehnologije toplotnih pumpi. U novije vrijeme, obradili smo niz projekata u Europi koji iskorištavaju otpadnu toplinu iz data centara.
Zaključak
Inovacije poput Heata pokazuju kako se tehnologija može koristiti za rješavanje starih problema uz istovremeno povećanje energetske učinkovitosti i smanjenje troškova za korisnike. Iskorištavanje otpadne topline nije samo održivo, već može rezultirati značajnim financijskim uštedama za kućanstva. U svijetu borbe protiv klimatskih promjena, ovakvi projekti predstavljaju korak naprijed prema održivijoj budućnosti.