Apple and iPhone Manufacturing: Tim Cook’s Challenges with Trump
Na ovogodišnjem pozivu o zaradi, izvršni direktor Applea Tim Cook razgovarao je o tome kako se većina iPhonea prodanih u SAD-u proizvodi u Indiji. Ovaj potez, s obzirom na niže tarife na uvoz iz Indije, mogao bi pomoći u očuvanju cijena popularnog telefona na američkom tržištu. Međutim, situacija može biti složenija. Trumpova administracija je, naizgled, dala Appleu “prolaz” kada su u pitanju trenutne tarife, dok se proizvodnja sve više prebacuje iz Kine u Indiju i Vijetnam. Uz to, Apple je obećao investirati 500 milijardi dolara u američku proizvodnju čipova i servera, što sugerira da se kompanija nalazi na pravoj strani ratne trgovine između SAD-a i ostatka svijeta.
Trumpov Negativni Odnos Prema iPhoneu Iz Indije
Međutim, situacija se zakomplicirala kada je predsjednik Donald Trump prošli četvrtak izvijestio novinare da “ima mali problem s Timom Cookom.” Trump je naglasio da ne želi da Apple proizvodi iPhone u Indiji. Prema CNBC-u, Trump je rekao: “Rekao sam mu, ‘moj prijatelju, dobro sam te tretirao. Dolaziš ovdje s 500 milijardi dolara, ali sada čujem da proizvodiš svuda po Indiji.’ Ne želim da proizvodiš u Indiji,” uz dodatak kako “želi da se proizvodi ovdje.”
Vrati Se Proizvodnji U SAD
Izgleda da Trump inzistira na vraćanju proizvodnje svih vrsta u SAD, koristeći kombinaciju visokih tarifa i pritiska na američke kompanije. Kako se Trump približava proklamaciji tarife, zanimljivo je kako proizvodnja iPhonea u SAD-u čini se nelogičnom. Kao svaki tehnološki uređaj, iPhone se sastoji od stotina komponenti, često proizvedenih širom svijeta. iPhone se sastavlja u Kini, Indiji i Vijetnamu.
Tehnološka Složenost i Stručnost
Na nekim načinima, Apple vraća proizvodnju iPhonea u SAD u smislu da će neke komponente iPhonea možda biti izrađene u novim tvornicama, dok bi neki serveri mogli biti izrađeni u Houstonu. No, zabrinut sam da to neće zadovoljiti Trumpov binarni način razmišljanja. On ne razumije kako se tehnologija gradi ili zašto je dugo vremena bila izvan SAD-a. Na primjer, Trump misli da je Apple izgradio tvornice za sklapanje iPhonea u Kini, dok su to zapravo objekti kompanije Foxconn, koja proizvodi i za druge brendove poput Nintendota i Googlea.
Skupi iPhonei i Američka Stručnost
Trump nije svjestan ili mu nije stalo do toga da bi ako bi se, čudom, svaka komponenta iPhonea izrađivala u SAD-u, cijena bila znatno viša. Ne pridobija se nikakva efikasnost time što se sve komponente proizvode ovdje. Štoviše, Apple nema tu stručnost. Ona surađuje s partnerima koji rade komponente prema svojim specifikacijama. Na primjer, Apple nije proizvođač ekrana, već nabavlja Super Retina XDR zaslon za iPhone 16 od tvrtki poput LG-a, koji su trenutno vodeći proizvođači panela na svijetu.
Budućnost Applea i Proizvodnja u SAD-u
Kako sam već ranije napisao, bilo koje tvornice koje Apple izgradi ili financijski podrži u SAD-u uključivat će naprednu automatizaciju. Tako će zapošljavati tisuće, ali možda neće zapošljavati onoliko koliko Trump nada. Pitala sam Apple za komentar, no vjerojatno neće odgovoriti, iako je Trump spomenuo Tima Cooka, kojeg smatra “prijateljem.” Možda će Cook ostati pri planu o izgradnji više tvornica u SAD-u, dok će nastaviti s prilagodbama proizvodnog procesa na inozemnim tržištima.
Zaključak
Na kraju, Trump je malo opterećen iPhone proizvodnjom u Indiji i svakako će nastojati napraviti pritisak na Apple da vraća proizvodnju u SAD. No, uzimajući u obzir kompleksnost globalne proizvodnje i dostupnost resursa, čini se da bi povratak svih aspekata proizvodnje u SAD mogao biti težak izazov za Apple.