Telefoni za jednokratnu upotrebu: Jesu li doista neprekretni?

Razumijevanje “Burner” telefona: Što su i zašto se koriste?

Ako ste ikada gledali serije poput “The Wire” ili “Breaking Bad”, ili jednostavno provodili vrijeme s zanimljivim ljudima, možda ste čuli za pojam “burner telefoni”. Ovi telefoni često se prikazuju kao pomagala za dilere droge ili one koji žele svoje aktivnosti zadržati u tajnosti, obično s nepoštenim namjerama. No, istina je da sami telefoni nisu posebni. Prije dvadesetak godina, “burner” telefoni bili su u širokoj upotrebi, prodavani kao “plaćaj koliko potrošiš” uređaji.

Što točno čini “burner” telefone specijalnima?

“Burner” telefoni zapravo su stari uređaji sa SIM karticama koje se plaćaju prema korištenju. Ono što ih razlikuje je spremnost vlasnika da ih “spale” u bilo kojem trenutku, uništavajući ili SIM karticu, telefon ili oboje. No, zašto ih koriste dileri droge?

Glavni razlog je jednostavnost i sigurnost. Kada koristite telefon za dogovaranje ilegalnih poslova, najbolje je ne imati ugovor s telekomunikacijskom kompanijom koji vas može povezati s dotičnim uređajem i vašom adresom. Sličan je razlog i zašto dileri obično ne preferiraju bankovni prijenos u usporedbi s gotovinom koju je teško pratiti.

Jesu li “burner” telefoni stvarno neopazivi?

Iako se “burner” telefoni često smatraju neprozirnima za vlasti, to nije potpuno točno. Ako policija dođe do “burner” telefona, može pristupiti porukama i zapisima poziva na njemu. Međutim, povezivanje telefona s dilerima može biti izazovno osim ako nisu naivni da ga kupe putem kartice ili budu uhvaćeni kamerama dok ga kupuju ili dopunjuju.

Primjerice, ovako je policija ostvarila napredak u slučaju Rexa Heuermanna, koji je trenutno na suđenju zbog optužbi za ubojstvo tri žene pronađene mrtve na plaži Long Islanda 2010. godine. Prema policiji, jedan od dokaza protiv njega je “burner” telefon koji je korišten za kontaktiranje žrtava, a koji je kupljen Heuermanna koristeći njegovu American Express karticu.

Je li moguće pratiti “burner” telefone?

Unatoč tome što “burner” telefoni nude viši nivo anonimnosti u usporedbi s uobičajenim telefonima, oni nisu potpuno neprimjetni. Kako je spomenuo cyber stručnjak Shanal Aggarwal, “burner” telefoni mogu se pratiti korištenjem raznih metoda, uključujući zapise o pozivima, praćenje lokacije, nadzor i Stingray uređaje.

Naravno, postoje i drugi načini za zaštitu vaših informacija (s legitimitnim razlozima za to) bez potrebe da svaki nekoliko tjedana palite svoj telefon. Na primjer, korištenje enkripcije i VPN-a može zaštititi vaše podatke. “Burner” telefoni, kada se koriste s oprezom, mogu pružiti dodatnu anonimnost osobama koje ih brzo odbacuju prije prelaska na sljedeći uređaj.

Zaključak: Razumijevanje rizika

Važno je razumjeti da, iako “burner” telefoni nude određeni nivo privatnosti, oni nisu neprozirni za vlasti. Štoviše, svaka veza s drugim telefonima može otkriti vašu lokaciju. Kao što je izjavio stručnjak za cyber sigurnost Jake Moore, “Vaš telefon je uređaj za praćenje.” Ako se krećete s “burner” telefonom dok imate i svoj redovan telefon, vlasti mogu triangulirati vašu poziciju.

U skladu s time, i dalje je bitno znati koje alate i prakse koristiti kako biste zaštitili svoju privatnost i sigurnost u digitalnom dobu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Karta pokazuje gdje ljudski izmet ulazi u oceane

Next Post

Prva posadka na misiji iznad zemljinih polovica kreće u ponedjeljak

Related Posts