Proslava 25. godišnjice Dock-a na macOS-u: Kako je Postao Ikonična Značajka
Ako ste ikada koristili Mac, sigurno ste primijetili traku s ikonicama aplikacija koja se nalazi na dnu ekrana. Kao što svaki redoviti korisnik macOS-a zna, to je Dock, sada već legendarna (iako prilično suptilna) značajka koja drži esencijalne aplikacije nadohvat ruke, samo na klik udaljenosti, uz mogućnost dodavanja svih koje želite – a sada slavi svoj 25. rođendan.
Povijest Dock-a
Dock je postao temeljni element koji korisnici macOS-a očekuju u svakoj novoj verziji operativnog sustava, a njegova pozadina je vrlo zanimljiva. Priča o nastanku Dock-a seže u kasne 1990-te, kada je Apple razvijao novi operativni sustav, Mac OS X, kao zamjenu za stariji sustav, Mac OS 9. Jedna od istaknutih značajki bio je Dock, koji je prvi put predstavljen u Mac OS X 10.0 Cheetah.
Dock nije uvijek izgledao kao danas; u početku je to bila samo traka s običnim kvadratnim ikonicama. Sjajan, poliran dizajn kojeg danas prepoznajemo došao je kasnije, zahvaljujući prototipu jednog dizajnera, a posao pretvaranja tih ideja u stvarni, funkcionalni kod povjeren je Appleovom developeru Jamesu Thomsonu.
James Thomson i Izrada Dock-a
James Thomson je poznat po kreiranju popularne aplikacije za kalkulator nazvane PCalc, a prethodno je dizajnirao i aplikaciju za Mac pod nazivom DragThing. Ova aplikacija djelovala je poput ranije verzije Dock-a, omogućavajući korisnicima da drže prečace do aplikacija i datoteka vidljivima i lakše dostupnima na njihovim radnim površinama. Zapravo, njegov rad na DragThingu donio mu je posao u Appleu, gdje je zamoljen da pomogne u izradi Dock-a.
Projekt, kodnog imena „Überbar“, bio je strogo povjerljiv. Thomson se u svojim zapisima na blogu prisjeća strogih mjera kako bi se stvari održale u tajnosti, uključujući glasine da bi procurjele snimke mogli pratiti do određenih računala. Iako je Thomson radio za Apple iz Irske, Steve Jobs nije bio oduševljen što je ključni developer tako daleko od sjedišta tvrtke u Cupertinu, Kalifornija. Jobs je inzistirao da se Thomson trajno preseli u SAD — ili drugačije. Thomson je odbio i na kraju napustio svoj posao prije nego što je Dock bio dovršen u Mac OS X-u.
Utjecaj Dock-a na Tehnologiju
Iako je Thomson napustio Apple, iskustvo mu je pomoglo da ponovno oživi DragThing za Mac OS X, a PCalc i dalje uspijeva i danas. Dock je, naravno, postao potpisna značajka macOS-a, što je svjedočanstvo o tome kako jednostavan i korisnički prijateljski dizajn može izdržati test vremena.
Dock na macOS-u značajno je utjecao na evoluciju dizajna Microsoftove alatne trake, posebno s uvođenjem sustava Windows 7 2009. godine. Prije toga, Windows alatna traka bila je primarno prostor za otvorene prozore programa i gumb Start, no Dock je pokazao kako kombinacija prečaca aplikacija s interaktivnim ikonama može olakšati i pojednostaviti korištenje operativnog sustava. Inspiriran Dockovom sposobnošću spajanja pokretanja aplikacija i multitaskinga, Microsoft je preoblikovao alatnu traku u Windows 7 tako da uključuje pričvršćene aplikacije, omogućujući korisnicima da često korištene programe drže uvijek dostupnima – značajka koja postoji i u Windows 11 danas.
Naslijeđe Dock-a
Zbog svih (dobro dokumentiranih) mana Windows 7, ova promjena ne samo da je modernizirala sučelje Windows-a, već je i pokazala kako inovacije jedne tvrtke mogu potaknuti poboljšanja u korisničkom dizajnu koji svi u industriji prihvaćaju. Na kraju, sučelje gotovo svakog Android telefona na tržištu danas vrlo je jasno ‘inspirirano’ izvorom korisničkog sučelja originalnog iPhone-a — jer jednostavno radi.
Putovanje Dock-a na macOS-u tijekom 25 godina svjedoči o tome kako promišljen dizajn može ostaviti trajni trag, ne samo na vlastitoj platformi, već i kroz širu tehnološku industriju. Od utjecaja na Microsoftovu alatnu traku do oblikovanja načina na koji svakodnevno komuniciramo s našim uređajima, Dock ostaje ikonični dio digitalne povijesti.
Kako tehnologija nastavlja evoluirati, s nestrpljenjem čekam da vidim kako će tvrtke, uključujući Apple, graditi na ovim temeljima, stvarajući nove značajke koje redefiniraju načine na koje komuniciramo s našim uređajima i softverom na njima u godinama koje dolaze.
Ako ste zainteresirani saznati više o razvoju Dock-a, toplo preporučujem čitanje prepričavanja Jamesa Thomsona na njegovom blogu.