Revolucija U Štitu Od Munje: Kako Dronovi Mogu Promijeniti Naš Pristup Prirodnim Fenomenima
Uvod
Svi koji su ikada uživali u spektakularnim prizorima munja tijekom oluje, razumiju zašto su ove prirodne pojave kroz povijest izazivale strah i divljenje. Unatoč napretku tehnologije, udari munje ostaju jedno od najrazornijih prirodnih fenomena koji utječu na ljudsko društvo. S obzirom na to da je izazov predvidjeti kada i gdje će munja udariti, tradicionalne metode zaštite ključne infrastrukture često ne uspijevaju. No, to bi se moglo promijeniti.
Inovacija Japanske Tehnologije
Prema tvrdnjama japanske telekomunikacijske kompanije Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT), u obzoru se pojavljuje nova metoda za “dovođenje” munje. NTT je postigao svjetski prvenstvo uspjevši aktivirati i privući munju korištenjem drona koji koristi fluktuacije električnog polja. Ovaj inovativni dron opremljen je posebnom zaštitnom kavezom dizajniranom da spriječi oštećenje, čak i kada direktno bude pogođen munjom.
- NTT se nada da bi dronovi opremljeni kavezima mogli zaštititi gradove i ključnu infrastrukturu.
- Procjenjuje se da godišnji troškovi štete od munje u Japanu dosežu od ¥100 do 200 milijardi (između 650 milijuna i više od 1.3 milijarde američkih dolara).
Izazovi i Rješenja
Unatoč postojećim sustavima, tradicionalni thunder rods (uzemljivači) imaju ograničen domet i ne mogu se instalirati na svim lokacijama, poput vjetroturbina ili otvorenih događanja. Stoga je NTT odlučio istražiti naprednu tehnologiju dronova kako bi stvorili nove metode za upravljanje slučajnim udarima munje. Njihova nova metoda “munja aktivirana dronom” uključuje let zaštićenog drona u pravcu pristupajuće olovne oblake, gdje aktivno izazivaju udar, koji se zatim sigurno usmjerava daleko od ranjivih područja.
Eksperiment i Rezultati
Tim koji je radio na ovoj inovaciji proveo je eksperiment s aktivacijom munje između prosinca 2024. i siječnja 2025. U ovom eksperimentu, dron je uzletio na visinu od 900 metara u planinskom području grada Hamada, gdje se približio olovnom oblaku. Korištenjem uređaja poznatog kao “mjerač polja”, tim je mogao identificirati dolazak oblaka.
Na dan 13. prosinca 2024., dron je pušten u zrak kada je zabilježen dolazak oblaka. S dronom je bio povezan vodljivi kabl koji je bio povezan s električnim prekidačem na tlu. Tijekom ovog eksperimenta, električni tok je dosegao napetost od 2,000 volti između žice i tla, što je uzrokovalo udar munje usmjeren na dron. Usprkos prvotnom strahu, dron je preživio udar bez značajnih oštećenja, dok se zaštitni kavez spaljivao samo lagano.
Izvanredna Tehnologija
Zaštitni kavez drona, izrađen od vodljive metalne ovojnice, preusmjerava električnu energiju daleko od samog drona prilikom udara munje. Osim toga, ovaj kavez osigurava distribuciju munje na način koji uklanja snažne magnetske polja koja generira struja, minimalizirajući elektromagnetsku smetnju. Tim je također testirao izdržljivost drona korištenjem umjetne munje, otkrivajući da može preživjeti udar snage do 150 kiloamperes, što je pet puta snažnije od prirodnog udara munje.
Zaključak
Ovi izvanredni rezultati označavaju značajan korak prema zaštiti ranjivih urbanih prostora i važnih lokacija od udara munje. NTT planira daljnja istraživanja kako bi predvidjeli udare munje i razumjeli kako munja funkcionira. Osim toga, nadaju se razviti sustav koji ne samo da će potaknuti buduće udare, već i uhvatiti energiju koju oni oslobađaju. S ovom inovacijom, možemo se nadati sigurnijoj budućnosti, slobodnoj od štete uzrokovane munjama.