Sva-prirodni, polu-prozirni i električno provodni drvo sada je stvarnost

Revolucija u svijetu drva: Polu-prozirno drvo i njegove mogućnosti

Drvo je materijal koji često opisujemo različitim pridjevima – izdržljivo, toplo, fleksibilno, pa čak i lijepo, ovisno o kvaliteti. Polu-prozirno drvo možda nije pridjev koji odmah pada na pamet, ali istraživači su razvili metodu koja ga čini stvarnošću, a mogućnosti primjene su nevjerojatne.

Što čini drvo prozirnim?

Dio drva već je proziran – to je celuloza. Međutim, dva druga sastavna dijela, hemiceluloza i lignin, nisu prozirni. Moguće je ukloniti ova dva sastojka, no time se gubi čvrstoća materijala. Samo celulozno drvo je bezbojno i porozno, dok su prethodni pokušaji prave prozirne drvene materije uključivali plastiku za ispunjavanje pora i očuvanje rigidnosti. Kako bi izbjegao korištenje plastike, profesor Bharat Baruah inspiraciju je pronašao u građevinskoj tehnici koja se koristi u indijskoj saveznoj državi Assam, njegovom rodnom kraju.

Inovativna metoda izrade polu-prozirnog drva

U Assam-u, stari cement se pravio miješanjem pijeska s rižom i bjelanjcima. Profesor Baruah, predavač kemije na Sveučilištu Kennesaw State, napominje: “U današnje vrijeme plastika je svuda oko nas, čak i u uređajima koje nosimo. Problem nastaje kada ti uređaji dostignu kraj svog vijeka. Nisu biorazgradivi.” Tako se zapitao: “Što ako možemo stvoriti nešto prirodno i biorazgradivo?”

  • Proces uklanjanja hemiceluloze i lignina: Zajedno s studentom Ridhamom Ravalom, Baruah je stavio komade balsa drva u vakuumsku komoru i uklonio lignin i hemicelulozu kombinacijom kemikalija kao što su natrijev sulfit, natrijeva lužina i razblaženi izbjeljivač.
  • Metoda impregnacije: Materijal je zatim natopljen mješavinom bjelanjaka i riže, te na kraju izliječen diethylenetriaminom, bezbojnim tekućim sastojkom.
  • Ekonomična proizvodnja: Tako je nastalo polu-prozirno drvo – i to po pristupačnoj cijeni. Profesor Baruah želi poslati poruku svojim studentima da zanimljivo istraživanje ne zahtijeva milijunske budžete.

Korištenje polu-prozirnog drva u praksi

Testiranje novog drva pokazalo je da bi prozori od ovog materijala mogli bolje izolirati kuće u odnosu na staklo. U eksperimentalnom postavu, ptičja kućica je pretvorena u mali dom s jednim prozorom od polu-prozirnog drva ili običnog stakla. Kada su bili izloženi lampi za grijanje, unutarnja temperatura u kućici s drvom bila je 5 do 6 °C (9 do 11 °F) hladnija u usporedbi s onom koji je imao stakleni prozor.

Pored toga, u određene uzorke ugrađene su srebrne nanodlake, koje su omogućile drvu da provodi električnu struju, što otvara mogućnosti za elektroničke primjene. Kako je srebro ne-biorazgradivo, Baruah istražuje materijale koji bi mogli prenositi električnu energiju, ali bez ostavljanja bilo kakvih ostataka.

Zaključak

Ova istraživanja predstavljena su na proljetnom sastanku Američkog kemijskog društva (ACS) u San Diegu i otvaraju vrata inovacijama u građevinarstvu i ekološkim rješenjima. Polu-prozirno drvo predstavlja fascinantan korak prema održivijim materijalima koji mogu promijeniti naš način gradnje i življenja.

Ostanite s nama za više informacija o najnovijim tehnologijama i inovacijama u svijetu drva!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Pacijenti s dugim COVID-om kažu da se još uvijek bore uvjeriti liječnike da je njihova bolest stvarna

Next Post

Nintendo zna da nikada nije dovoljno vijesti o igrama, pa je upravo izdao aplikaciju s prikladnim imenom Nintendo Today

Related Posts