Surfshark predstavlja patent za end-to-end enkripciju kako bi smanjio prikupljanje metapodataka

Surfsharkova Inovacija u Privatnosti: Novi Patent za Povećanje Sigurnosti E2E Enkripcije

Surfshark je nedavno predstavio novi patent s ciljem poboljšanja privatnosti trenutnih sustava end-to-end enkripcije (E2E). Ova inovacija temelji se na distribuiranoj komunikaciji s povjerenjem i nastoji smanjiti količinu vidljivog metapodatka – što znači sve podatke koji nisu sadržaj – dijeljenjem procesa enkripcije između dva različita VPN davatelja.

Što je Enkripcija i Zašto je Važna?

Enkripcija je proces preusmjeravanja podataka u nečitljivu formu i predstavlja tehničko rješenje koje štiti mrežne komunikacije na kojima se svi oslanjamo svaki dan – bilo da se radi o tekstualnim porukama, dokumentima ili fotografijama koje dijelimo putem interneta. End-to-end enkripcija (E2E) koristi se od strane virtualnih privatnih mreža (VPN), nekih sigurnih usluga e-pošte i komunikacijskih platformi kako bi sadržaj ovih online aktivnosti ostao privatan između pošiljatelja i primatelja.

Izazovi današnjih Enkriptiranih Poruka

Međutim, iako mnoge poruke ne mogu biti dostupne nepoželjnim trećim stranama, Surfsharkov vodeći inženjer sustava, Karolis Kaciulis, vjeruje da je došlo vrijeme za napredak iznad E2E. U razgovoru za TechRadar, Kaciulis je izjavio: “Nakon pojave E2E enkripcije, čini se da je tema anonimnosti i sigurnosti korisnika stagnirala. Vjerujemo da postoji prostor za poboljšanje.”

Glavni problem s današnjim enkriptiranim porukama, objašnjava Kaciulis, je to što se “mnogi metapodaci još uvijek vide od strane davatelja usluga.” Metapodaci uključuju informacije poput toga tko je komu poslao poruku, kada je poruka poslana, veličina poruke i mnoge druge.

Kako Surfsharkov Patent Rješava Ove Probleme?

Ovdje na scenu stupa Surfsharkov novi patent. Temeljen na distribuiranoj komunikacijskoj infrastrukturi povjerenja, ovaj patent nudi novi način upravljanja enkripcijom od strane VPN davatelja, decentralizirajući vlasništvo poruka. Ovaj okvir podrazumijeva da bi dva različita VPN operatora upravljala procesom enkripcije, tako da nijedna jedina jedinica ne bi imala sve informacije u svojoj cjelini.

“Patentirana metoda osigurava da su informacije podijeljene,” rekao je izumitelj patenta. “Tako se smanjuje metapodatak koji vide tvrtke pružatelji usluga, kao i vlade u kojima djeluju.“

Decentralizirane VPN Rješenja: Novo Paradigma

Važno je napomenuti da neki davatelji već nude decentralizirana VPN rješenja koja dijele korisničke informacije između više entiteta bez postavljanja jedne točke upravljanja. Na primjer, novo lansirani NymVPN temelji se na decentraliziranoj mreži poslužitelja koju vode anonimni korisnici diljem svijeta. Obscura VPN koristi strukturu dviju strana, koristeći Mullvadovu WireGuard VPN kao izlaznu nit.

Međutim, Kaciulis smatra da Surfsharkov patent nadmašuje ono što decentralizirani VPN predstavlja. “Osobno vjerujem da je današnji pojam ‘decentralizirani VPN’ pomalo modni izraz koji se koristi za uvjeravanje korisnika da je to bolje rješenje od trenutnog stanja,” rekao je Kaciulis za TechRadar. “Internet je izgrađen na povjerenju i autoritetu, a gubitak tog autoriteta čini ga manje sigurnim.”

Zaključak

Surfsharkov novi patent predstavlja značajan iskorak u područjima online sigurnosti i privatnosti. Uz tehnologije koje fokusiraju na decentralizaciju, korisnici mogu očekivati veću zaštitu tijekom svakodnevnog korištenja interneta. Dok inovacije poput ovih nastavljaju oblikovati budućnost enkripcije, važno je pratiti kako se industrija razvija i kako to utječe na sigurnost podataka u digitalnom prostoru.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Google Photos će doći do velike promjene dizajna – i učinit će aplikaciju mnogo boljom za pronalazak specifičnih slika

Next Post

Oracle Health pretrpio veliki previd, podaci bolnice potencijalno izloženi

Related Posts