Spotify Pojačava Svoju Glazbenu Ponudu: Što To Znači za Pretplatnike?
Spotify je najavio ambiciozne planove za svoje glazbene usluge nakon što je prvi put u povijesti zabilježio cjelogodišnji profit. No, što će to konkretno značiti za pretplatnike? Tijekom nedavne konferencije o zaradi, izvršni direktor Spotifya, Daniel Ek, pohvalio je uspjeh svog poduzeća. Rekao je da “Spotify nije samo sjajan proizvod – sada je i sjajan biznis,” dodajući da se “planira dodatno usredotočiti na glazbu u 2025. godini, i osobno se vrlo veselim tome.”
Rast Broja Pretplatnika
Danas, Spotify se može pohvaliti sa 675 milijuna aktivnih pretplatnika, od čega je 260 milijuna premium korisnika na ad-free planu. Velik dio ovog rasta pripisuje se godišnjoj promociji Spotify Wrapped, koja je privukla dodatnih 35 milijuna aktivnih korisnika. Analitičar Jeff Wlodarczak predviđa daljnje povećanje operativnih marži Spotifya ove godine, zahvaljujući rastu broja pretplatnika i unaprijeđenim strategijama monetizacije.
Što Očekivati od Glazbene Ponude?
Jedna od ključnih promjena koja se može očekivati je uvođenje Spotify Hi-Fi tier-a, koji bi omogućio pristup boljoj kvaliteti zvuka, sličan Tidal-u ili Apple Music-u. Očekuje se da će ova nova opcija biti nešto skuplja od trenutnog Premium plana, koji košta 11.99 USD / 11.99 GBP / 13.99 AUD za individualnu pretplatu. Također, moguće je da će uz Hi-Fi tier doći i dodatne pogodnosti za ozbiljne ljubitelje glazbe, poput ranijeg pristupa određenim pjesmama i albumima te više personaliziranih playlista.
Kritike i Kontroverze
Unatoč tim ambicijama, Spotify se suočava s kritikama zbog smanjenja isplata umjetnicima. Naime, u 2024. godini, Spotify je smanjio broj zaposlenika za 20% kako bi bolje kontrolirao svoje financije, što je izazvalo zabrinutost među umjetnicima i kreativcima. Od početka 2024. godine, Spotify je odlučio da umjetnici koji na platformi zarađuju manje od 1.000 streamova mjesečno više neće biti monetizirani. Ove mjere su stvorile ozbiljan izazov za umjetnike koji već imaju poteškoća u ostvarivanju prihoda.
Također su se pojavili navodi da Spotify ispunjava preporuke ‘lažnim umjetnicima’ iz produkcijskih kuća koje ne zahtijevaju istu razinu tantijema, što dodatno naglašava nedostatak sveobuhvatne podrške kreativcima.
Zaključak
Spotify planira “pojačati” svoju glazbenu ponudu, no ostaje za vidjeti kako će to utjecati na umjetnike i pretplatnike. Dok se mnogi radujemo novim opcijama i poboljšanjima, moramo biti svjesni i izazova koje su ove promjene donijele. Moguće je da će Spotify nastaviti raditi na optimizaciji svojih usluga kako bi povećao profit, ali nadamo se da će zadržati fokus na podršci pravim umjetnicima koje svi volimo. Osjećaj želje za doživljajem dobre glazbe i potporom umjetnicima trebao bi ostati na prvom mjestu.