Sada možete manipulirati hologramom “držeći” ga u proboju prikaza

Hologrami: Prekretnica u Znanosti i Tehnologiji

Hologrami, kao koncept u znanstvenoj fantastici, od jednostavnog 3D prikaza do potpuno interaktivnog iskustva kakvo nudi holodek iz serije Star Trek, fasciniraju nas već dugi niz godina. Dok tehnologija za osnovni 3D prikaz već postoji, potpuno interaktivni hologrami još uvijek pripadaju sferi znanstvene fantastike. Međutim, istraživanja otkrivaju da je moguće stvoriti holograme koje možete manipulirati rukama, što je izvanredno.

Kako Hologrami Funkcioniraju?

Različite su pristupe koje su istraživači isprobali kako bi stvorili volumetrijske prikaze bez potrebe za posebnim naočalama. Jedan od najsvjetlijih primjera uključuje brzu oscilirajuću foliju poznatu kao difuzor. Ova folija oscilira nevjerojatnom brzinom, dok se na nju sinkronizirano projiciraju slike. Zbog impresivnog učestalosti od 2,880 slika u sekundi koje difuzor prikazuje, naš mozak i oči pomalo sporo procesuiraju taj vizualni podatak, čime hologram izgleda stvarno.

Izazovi Interakcije s Hologramima

Međutim, problemi se javljaju jer su difuzori obično kruti, što znači da nije sigurno dodirivati nešto što vibrira tom brzinom. Istraživači su se suočili s ovim izazovom i pronašli alternativu. „Navikli smo na izravnu interakciju s našim telefonima, gdje pritiskamo dugme ili vučemo dokument prstom po ekranu – to je prirodno i intuitivno za čovjeka. Ovaj projekt omogućava korištenje te prirodne interakcije s 3D grafikom kako bismo iskoristili naše prirodne sposobnosti 3D vida i manipulacije,” izjavio je Asier Marzo, vodeći istraživač.

Inovacije u Prikazu Holograma

Tim je dizajnirao elastični difuzor koji se može dodirivati bez opasnosti za tehnologiju ili korisnika. Ključna stvar bila je osigurati da slika ostane onakva kakva bi trebala biti, s obzirom na to da materijal lakše deformira. Kada su izazov riješili, stvorili su postavku koja omogućava korisnicima da stave ruku kroz trake materijala koje čine difuzor i ponašaju se kao da pomiču sam hologram.

Primjeri interakcije uključuju hvatanje kocke između kažiprsta i palca za pomicanje i rotiranje ili simuliranje hodanja s nogama na površini pomoću kažiprsta i prstenjaka, objašnjavaju autori istraživanja.

Primjena Holograma u Svakodnevnom Životu

„Ekrani i mobilni uređaji prisutni su u našim životima za rad, učenje ili zabavu. Imati trodimenzionalnu grafiku koja se može izravno manipulirati pruža primjenu u obrazovanju – na primjer, vizualiziranje i sastavljanje dijelova motora,” kažu istraživači. Osim toga, više korisnika može surađivati bez potrebe za virtualnim stvarnostima. Ovi prikazi mogli bi biti osobito korisni u muzejima, gdje posjetitelji mogu jednostavno prići i interaktivno komunicirati s sadržajem.

Zaključak

Iako ovo možda nije način da stvorimo holodek i budemo potpuno uronjeni u hologram koji možemo manipulirati, potencijal ovakvih sustava je izvanredan. Za postizanje potpuno interaktivnog efekta potrebno je usmjeriti pogled na hologram, no ova tehnologija već sada sugerira mogućnost sustava na većem ekranu gdje možete rukama mijenjati sadržaj. Rezultati ovog istraživanja predstavljeni su na CHI Konferenciji o ljudskim faktorima u računalnim sustavima, a otvaraju vrata budućim inovacijama u tehnologiji holograma.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Sada smo gotovo sigurni da će Samsung Galaxy S25 Edge stići 13. svibnja – i imamo jasniju ideju o njegovim kamerama

Next Post

Copilot+ PC-ovi s Snapdragon CPU-ima sada mogu instalirati popularni alat koji vam omogućuje prilagodbu Windows 11 i poboljšanje izbornika Start na načine koje Microsoft neće razmatrati

Related Posts