Revolucija u bežičnoj komunikaciji: Novi rekord u prijenosu podataka na TU/e
Istraživači sa Sveučilišta tehnologije Eindhoven (TU/e) postavili su novi standard u bežičnoj komunikaciji. U spektakularnom postignuću, prenijeli su podatke između TU/e kampusa i High Tech Campusa na udaljenosti od 4.6 kilometara koristeći infracrvenu svjetlost, postigavši nevjerojatnu brzinu od 5.7 terabita u sekundi. Za usporedbu, to je ekvivalentno simultanom streamingu 1.9 milijuna Netflix serija u visokoj razlučivosti (HD). Ovaj izvanredan rezultat predstavlja najbrži bežični prijenos podataka ikada demonstriran na tako velikoj udaljenosti u urbanom okruženju.
Tehnologija koja mijenja pravila igre
Ova rekordna veza uspostavljena je korištenjem naprednih optičkih antena tvrtke Aircision, spin-offa TNO sa sjedištem u High Tech Campusu. Ove antene prenose podatke kroz nevidljive infracrvene zrake, umjesto kabelskih ili radio signala. Ova metoda, poznata kao komunikacija putem optičkih zraka (FSO), omogućava ultrabrz prijenos podataka bez smetnji.
Izjave stručnjaka
„Potrebni su nam novi načini kako bismo zadovoljili rastuću potražnju za brzim i pouzdanim povezivanjem“, izjavio je Vincent van Vliet, doktorand na TU/e, koji je sudjelovao u projektu. „Bežična komunikacija putem infracrvenih zraka kombinira visoke brzine prijenosa poznate iz optičkih vlakana s fleksibilnošću bežičnih komunikacijskih sustava.“
Reid Photonloop testni sustav
Tim je iskoristio Reid Photonloop testni sustav za postizanje ovog proboja. Ova trajna postavka omogućuje eksperimentiranje s bežičnom komunikacijom velike brzine i koristi najnoviju tehnologiju za kombiniranje više valnih duljina u jednom prijenosu.
- Izuzetno fokusirana infracrvena svjetlost omogućava gotovo neograničen broj komunikacijskih veza bez smetnji.
- Ova tehnologija omogućava rast kapaciteta bežične mreže na neviđenoj razini.
Reid Photonloop testni sustav, nazvan po preminulom Johnu Reidu, koji je bio ključna figura projekta, proteže se između zgrade Flux na TU/e i Zgrade 37 u High Tech Campusu, na udaljenosti od 4.6 kilometara kroz Eindhoven. „Ova ustanova će nam omogućiti da unaprijedimo bežičnu komunikaciju velike brzine i optimiziramo njenu pouzdanost i dostupnost u svim vremenskim uvjetima“, rekao je Chigo Okonkwo, izvanredni profesor i voditelj laboratorija za optički prijenos velike kapacitete na TU/e.
Budućnost bežične tehnologije
Tvrtka Aircision vidi brojne buduće primjene ove tehnologije, osobito u povezivanju 5G i 6G antena gdje je postavljanje vlakana nepraktično. „Predefiniramo način na koji se podaci prenose zrakom. Ovaj rekordni uspjeh dokazuje da je naša tehnologija spremna osigurati brzi internet milijunima ljudi brže nego ikad prije“, rekao je Luis Oliveira, suosnivač Aircisiona.
Zaključak
Ova inovacija predstavljaju značajan korak naprijed u razvoju bežične komunikacije i mogućnosti prijenosa podataka. Ovaj važan događaj bio je predstavljen na Konferenciji o optičkim vlaknima (OFC) 2025. u San Franciscu, potvrđujući poziciju TU/e kao predvodnika u inovacijama i tehnologiji.