Revolucija u Navigaciji: Kvantni Sustav za Navigaciju bez GPS-a
Sustavi globalne navigacije, među kojima je GPS najpoznatiji, igraju ključnu ulogu u suvremenom životu. Bilo da se radi o avionima, teretnim brodovima ili samo pronalaženju puta kroz novi grad, sateliti nam pomažu u navigaciji svijetom. Međutim, ovi sustavi nisu uvijek pouzdani i ne rade u svim uvjetima. Ovdje dolazi do izražaja moć kvantnih senzora i magnetskog polja naše planete.
Q-CTRL: Inovacije u Navigaciji
Australska tvrtka Q-CTRL pokazala je mogućnosti kvantne tehnologije kroz svoj sustav navigacije bez GPS-a, koji omogućava sigurno vođenje do specifičnih lokacija, bilo na tlu ili u zraku. Ovaj pristup se uspoređuje s inercijalnim navigacijskim sustavima (INS), koji se koriste kao rezervna opcija kada GPS ne radi, primjerice tijekom napada na GPS ili kada prolazimo područjima bez signala.
Prednosti Kvantnog Sustava
- Veća točnost: Kvantni sustav razvijen od strane Q-CTRL ima 46 puta manju pogrešku u određivanju položaja tijekom leta (0.006% od udaljenosti leta) u usporedbi s INS-om.
- Manje pogreške na tlu: Na kopnu, ovaj sustav ima sedam puta manju pogrešku od INS-a.
- Upravljanje bez GPS-a: Sustav omogućava precizno pozicioniranje neovisno o tom koliko je vozilo prešlo udaljenosti.
Michael J. Biercuk, izvršni direktor i osnivač Q-CTRL-a, izjavio je: “Postigli smo točnost u nekim ispitivanjima usporedivu s strijelcem koji pogođa metu s udaljenosti od 914 metara.” Ovaj sustav može koristiti magnetske oznake oko planeta, umjesto da se oslanja na aktivne sustave poput satelita. Ako imate detaljnu kartu magnetskog polja na specifičnim lokacijama i dovoljno dobar senzor, možete koristiti te informacije za navigaciju.
Kao Alternativa u Izazovnim Uvjetima
Kvantni navigacijski sustav treba kontinuirano osjetiti magnetske signale s visokom stabilnošću i osjetljivošću kako bi jamčio da može navigirati i tamo gdje GPS ne uspijeva, poput unutrašnjosti zgrada, podzemlja, podvodnih okruženja i u gustim područjima gradova.
Kvantna Prednost
Tvrtka tvrdi da je njihov sustav postigao kvantnu prednost, što znači da kvantno rješenje nadmašuje klasična rješenja u stvarnim uvjetima. Sustav je mali i može se instalirati na zrakoplove, čak i besposadne dronove i vozila. Kako bi se smanjila potreba za hardverom, koristi softver umjetne inteligencije (AI) za smanjenje smetnji.
Zaključak: Budućnost Navigacije
Iako sustav možda još nije spreman da potpuno zamijeni GPS, čini se da je ozbiljan konkurent kao rezervna opcija. Rad koji opisuje ispitivanja i rezultate, koji još nije podvrgnut recenziji, dostupan je na arXiv-u. Budućnost navigacije mogla bi se oblikovati kroz kvantne tehnologije, otvarajući vrata novim mogućnostima i inovacijama u načinu na koji se krećemo i prolazimo kroz svijet.