Revolucionarna Tehnologija Američkog Ratnog Zrakoplovstva: QUICKSINK
Američko ratno zrakoplovstvo osposobilo se novom tehnologijom koja može brzo potopiti brod pred vašim očima. Njihov istraživački laboratorij čak je objavio snimke naprednog oružja, koje se naziva QUICKSINK, prikazujući kako uništava brod u Meksičkom zaljevu. Prvi test QUICKSINK-a proveo je Laboratorij za istraživanje ratnog zrakoplovstva (AFRL) i Integrirani testni tim iz Eglina 28. travnja 2022. godine.
Kako Funkcionira QUICKSINK?
Korištenjem borbenog aviona F-15E Strike Eagle, bačena je jedna bomba na prazni trgovački brod – i u trenutku, brod je potopljen za manje od 30 sekundi. U drugom videu, brod je prikazan kako leži na morskog dnu, razdvojen na dva dijela.
Iako je Američko ratno zrakoplovstvo izbjegavalo otkrivanje previše detalja o ovoj tehnologiji i njezinom djelovanju, otkriva da QUICKSINK koristi modificiranu zajedničku izravnu napadnu municiju (JDAM) tešku 907 kilograma (2000 funti). Ova tehnologija omogućuje transformaciju nevođenih, “glupih” bombi u precizno vođene “pametne” municije koje mogu pogoditi ciljeve s visokom točnošću. JDAM sustavi omogućuju slobodno padajućim bombama da pogode cilj s točnošću od 5 metara (16.4 stope) ili manje, ukoliko su dostupni GPS podaci. U slučaju da GPS podaci nisu dostupni, cilj se može pogoditi unutar margine greške od 30 metara (98 stopa).
Prednosti QUICKSINK-a
Brodovi su tradicionalno potapani torpedima, podvodnim projektilima koje ispaljuju brodovi ili podmornice. Ova nova tehnologija, međutim, pruža vojskama učinkovitiji način uništavanja brodova iz zraka. Osim toga, značajno je jeftinija od torpeda i može se primijeniti na mnogo većem morskom području.
- Učinkovitost: QUICKSINK pokazuje nisku cijenu i brzu primjenu.
- Dostupnost: Može se koristiti s većine borbenih zrakoplova Američkog ratnog zrakoplovstva.
- Širok domet: Potrebna je manja infrastruktura za lansiranje i može djelovati na velikim udaljenostima.
„Teški torpedi su učinkoviti [u potapanju velikih brodova], ali su skupi i koriste se samo u malom dijelu pomorskih resursa. Sa QUICKSINK-om, demonstrirali smo rješenje koje je jeftinije i agilnije, a koje može koristiti većina borbenih zrakoplova, pružajući nadležnim zapovjednicima i vojnicima više opcija”, izjavio je major Andrew Swanson, voditelj odjela za napredne programe 85. TES-a. “Podmornica američke mornarice može lansirati i uništiti brod jednim torpedom u bilo kojem trenutku, no QUICKSINK JCTD ima cilj razviti jeftiniji način postizanja učinka sličnog torpedu iz zraka, u mnogo većem opsegu”, objasnio je Kirk Herzog, voditelj programa AFRL.
Zaključak
Tehnologija QUICKSINK predstavlja izuzetno uzbudljiv napredak u taktičkoj sposobnosti Američkog ratnog zrakoplovstva. Ne samo da nudi jeftiniju opciju za uništavanje brodova, već i širi mogućnosti vojnog djelovanja u zračnom prostoru. Kao rezultat toga, QUICKSINK može promijeniti način na koji se ratovi vode na moru, nudeći nove mogućnosti ratnicima na terenu.