Revolucija električnih vozila: Tehnologija motora u kotačima
Moderna električna vozila koriste električni motor koji pogoni prednju ili stražnju osovinu – ili čak obje, ako je opremljeno s pogonom na sve kotače i dva motora. Ovaj sustav funkcionira dobro, no nije najefikasnije rješenje, s obzirom na to da energija (a time i domet baterije) gubi se uslijed mehaničkog trenja kroz prijenos, pogonske osi i druge dijelove. Osim toga, dizajneri automobila i inženjeri suočavaju se s ograničenjima kada je u pitanju oblikovanje novih vozila, jer moraju nekako uklopiti i opremu za obimni električni pogonski sustav.
Što donosi tehnologija motora u kotačima (IWM)?
Sljedeći veliki trend u svijetu električnih vozila je uvođenje tehnologije motora u kotačima (IWM), koja postoji već desetljećima, ali je trebalo dugo vremena da se usavrši do točke kada je moguće njegovu proizvodnju učiniti financijski isplativom i realnom za masovnu upotrebu. Donut Lab, podružnica Verge Motorcycles – futurističkog branda električnih motocikala koji je pionir u tehnologiji motora u kotačima za visokoučinkoviti dvokotač, predstavila je najnoviju generaciju svoje tehnologije na ovogodišnjem CES-u 2025, a ona bi mogla ponovo promijeniti igru.
Prednosti tehnologije motora u kotačima
Tehnologija motora u kotačima često se smatrala skupom, nedovoljno snažnom i prevelikom za masovno proizvedena vozila, s obzirom na to da znatna težina bude smještena na mjestu (kotačima) koje treba biti što lakše – pojam poznat kao ‘nepodržana masa’. Ova masa igra ključnu ulogu u ponašanju vozila, ali Donut Lab tvrdi da njihova najnovija motorna tehnologija može biti lagana čak 40 kg, a istovremeno ponuditi omjer snage i težine koji daleko nadmašuje sve što je trenutno dostupno na tržištu. Stoga, problem nepodržane mase postaje nebitan.
- Marko Lehtimäki, CEO Donut Laba, ističe da 21-inčna verzija motora može razviti snagu od 630 kW (845 hp).
- To znači da bi sljedeća generacija superautomobila mogla lako proizvesti 3,380 hp ako proizvođači pronađu način za prijenos te snage na podlogu.
- Tehnologija će se vjerojatno koristiti više umjereno, s nekoliko laganih i slabijih motora u kotačima koji pogone stražnje kotače, smanjujući troškove bez gubitka performansi.
Tehnologija i inovacije
Postoji 17-inčna aplikacija za motocikle koja oslobađa oko 200 hp i teži samo 21 kg, a 12-inčna verzija dolazi sa samo 8 kg težine. Lehtimäki naglašava da njegova tvrtka uspijeva postići vodeće performanse s “manjom količinom aktivnih materijala”, čime proizvođači mogu uštedjeti do 50% troškova proizvodnje u usporedbi s tradicionalnim EV motorima.
Donut Lab nije bio jedini pionir u domeni motora u kotačima prisutan na CES-u ove godine. Slovenska tvrtka Elaphe Propulsion Technologies pokazala je svoje ultra-tanke Sonic 1 motore, sposobne razviti 268 hp, a istovremeno ostaviti dovoljno prostora unutar 21-inčnog kotača za standardne visoko-performantne disk kočnice. Ovi motori bi bili prikladni za visoko-performantne uvjete vožnje, poput trkaćih staza gdje je pouzdana kočiona snaga bitna.
Budnost tržišta
Elaphe je svoju tehnologiju predstavila u konceptu Italdesign Quintessenza, futurističkom električnom pikapu/SUV hibridu koji pokreće Sonic 1 motor u svakom kotaču, s ukupnom snagom preko 2,000 hp. Tvrtka također radi na konceptima masovne proizvodnje, nadajući se suradnji s OEM-ima. Međutim, ne očekujte proizvodnu verziju do 2030. ili kasnije.
Završne misli
Unatoč dugim vremenskim okvirima, natjecanje je u punom jeku kako bi se prvi predstavili motori u kotačima široj javnosti. BMW je lani najavio suradnju s inženjerima električnih motora iz Münchena, DeepDrive, s ciljem razvoja tehnologije motora u kotačima koja se može prilagoditi za masovnu proizvodnju električnih vozila. Slično tome, Hyundai Motor Group radi na usavršavanju svoje ‘Uni Wheel’ tehnologije još od 2023. godine, a iako nema novosti o napretku, očekuje se da bi tehnologija mogla potpuno promijeniti način na koji proizvođači oblikuju električna vozila, povećavajući domet baterije i trajnost motora.