Ovaj kristal koji svijetli u mraku je zapanjujuća svjetska novost

Otkrijte blistavi svijet sjajnih lab-grown dragulja

Može li postojati nešto uzbudljivije od dragulja koji svijetli? Ovaj nevjerojatni komad nakita postao je stvarnost zahvaljujući Sofie Boons, umjetnici i znanstvenici sa Sveučilišta West of England (UWE). Ovaj revolucionarni dragi kamen predstavlja prvi jedinstveni lab-grown kristal na svijetu koji može svijetliti u mraku.

Inovacija u svijetu nakita

Sofiju Boons nije samo oblikovala karijera dizajnerice, već je i duboko istražila mogućnosti eksperimentalno uzgojenih kristala u modernom nakitu. Ova istraživanja dovela su do stvaranja prvog rubina ikada uzgojenog iz “ruby seed” u platinskom prstenu, izrađenog od industrijskog otpada.

Uz suradnju sa švicarskom tvrtkom BREVALOR Sarl, Sofija je stvorila blistavi kristal uporabom novog materijala “BRG”. Ovaj kristal ne samo da sjaji u mraku, već se može pohvaliti i zanosnim bojama tijekom dana.

Kako funkcionira sjaj BRG kristala?

Kako bi objasnila fascinantni fenomen sjaja, Sofija objašnjava: “Sposobnost sjaja BRG-a rezultat je Eu²+ iona koji su uneseni u kristalnu matricu i dva tako zvana “sjenila” povezana s Dy³+ i Nd³+, koja omogućuju pohranjivanje svjetlosti kroz određeno vrijeme.” Ova jedinstvena svojstva kristala otvaraju vrata novim dizajnerskim efektima koji se temelje na trodimenzionalnim prozirnim volumenima, omogućujući nove funkcionalnosti u draguljima.

Jedinstvene funkcije i neodoljiv efekt

  • Sjaj aktiviran dnevnom svjetlošću može trajati do 24 sata ili više.
  • Intenzitet svjetla polako se smanjuje tijekom vremena, stvarajući magičan efekt.
  • Kristali omogućuju dnevno i noćno preoblikovanje identiteta nakita.

Kao dizajnerica, Sofija se oduševila idejom stvaranja komada nakita koji imaju prepoznatljiv identitet u svjetlu i tami. “To je poput oblikovanja svjetlom”, dodaje ona, “kreirajući uzorke koji istražuju fenomen rasipanja svjetlosti.” Kada se nose, zeleno svjetlo i način na koji se transformira u dizajnu jednostavno fascinira.

Obogaćivanje umjetnosti i tehnologije

Prethodna istraživanja pokazala su da umjetnost i tehnologija mogu međusobno utjecati i inspirirati se, umjesto da budu u sukobu. Sofijina istraživanja tek su početak uzbudljive avanture u kojoj se lab-grown kristali koriste za inovacije unutar industrije nakita i šireg kreativnog konteksta. Uz financijsku podršku Vice-Chancellor’s Early Career Researcher Development Award na UWE, planira proširiti svoja istraživanja i suradnje.

Posjetite izložbu lab-grown dragulja

Želite vidjeti rezultate Sofijinog istraživanja? Njezini lab-grown dragulji bit će izloženi u Bower Ashton kampusu na UWE-u od 28. studenog do 3. prosinca. Za više informacija, kliknite ovdje.

Zaključak

Inovacije u svijetu nakita nikada nisu bile uzbudljivije! Sa sjajnim lab-grown kristalima, umjetnost i znanost se spajaju kako bi stvorili jedinstvene komade koji očaravaju i fasciniraju. Ne propustite priliku da doživite magiju ovih dragulja na izložbi u UWE-u.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Timovi za kibernetsku sigurnost se bore s rastućim razinama prijetnji

Next Post

Windows 11 raste u popularnosti – čak iako je Windows 10 daleko popularniji, a Windows 7 jednostavno ne želi umrijeti

Related Posts