Pričanje o budućnosti: Istraživanje uz MIT-ov projekt Future You
Što je Future You?
Zamisliti kakvi ćemo biti u budućnosti često je igra koju igraju djeca, ispunjena nerealnim nadama i strahovima koji nas prate dok razmišljamo o onome što dolazi. Međutim, istraživači s Massachusetts Institute of Technology (MIT) krenuli su korak dalje, koristeći umjetnu inteligenciju za stvaranje realističnijeg prikaza te koncepcije kroz svoj novi projekt Future You. Ova AI-potpomognuta chatbot aplikacija simulira vašu stariju verziju, konkretno onog sebe za 30 godina.
Kako Future You funkcionira?
MIT Media Lab izradio je Future You s idejom poticanja dubokog promišljanja o tome tko ste, tko želite biti i kako razvijati svoje dugoročne ciljeve. Putem digitalne tehnologije starenja, korisnici mogu čak vidjeti kako bi mogli izgledati za nekoliko desetljeća. “Naš sustav omogućava korisnicima razgovor s relatable, ali AI-potpomognutom virtualnom verzijom njihove buduće osobe koja je prilagođena njihovim budućim ciljevima i osobinama,” objašnjavaju znanstvenici u sažetku svog istraživačkog rada o Future You.
Kako započeti?
Za korištenje Future You, jednostavno je potrebno proći kroz početnu konfiguraciju, odgovarajući na pitanja o svom sadašnjem životu. To uključuje informacije o vašim odnosima, profesionalnim situacijama, ciljevima i vašoj dosadašnjoj povijesti. Iako se može činiti osobnim, što više informacija AI ima o vašem sadašnjem ja, to bolje može predvidjeti tko biste mogli postati. Nakon završetka ankete, AI stvara profil vaše buduće verzije i povezuje ga s prilagođenom verzijom OpenAI-ovog GPT-3.5 modela. Također, možete učitati svoju trenutnu fotografiju koju će AI transformirati da izgleda 30 godina starije.
Razgovor sa svojim budućim ja
Kada razgovarate s tom osobom, otkrit ćete da ona ima sintetičko sjećanje na posljednjih 30 godina. Na taj način može razgovarati o tome što je dovelo do (projekcijske, fiktivne) verzije vas samih. To može značiti ostvarenje karijernih ciljeva koje ste spomenuli ili snova o obiteljskom životu. AI neće samo reći da su ti ciljevi postignuti, već će imati čitav vremenski okvir koji objašnjava kako se došlo do tog trenutka.
Pristup budućnosti
Ideja o interakciji s digitalnim dvojnicom iz budućnosti na prvi pogled izgleda kao igra bez stvarne vrijednosti izvan zabave. Ipak, oni koji su isprobali Future You izvještavaju o novim uvidima u svoje živote i povećanoj motivaciji za ostvarenje trenutnih ciljeva. Čak i kratka interakcija s vlastitim ‘budućim’ ja korisnicima daje osjećaj smanjenog anksioznosti u vezi s budućnošću u cjelini.
Zašto je ovo važno?
Cilj je učiniti budućnost realnijom. MIT-ovi istraživači vjeruju da, iako AI simulacija očito ne predviđa stvarnu budućnost bilo koje osobe, može učiniti budućnost opipljivijom. To može smanjiti psihološku udaljenost koju osjećate prema svom budućem ja i potaknuti bolje donošenje odluka, jer sada možete zamisliti kako vaši trenutačni izbori utječu na to tko ćete postati.
Zaključak
Iako je Future You još u eksperimentalnoj fazi, njegovi učinci na ljude su ohrabrujući. Stvaranje budućnosti uz namjerne sintetične verzije sebe nije najobičnija primjena AI modela, ali, prema mom vlastitom budućem ja, to je sjajan početak ka boljim izborima i osiguranje da se nikada ne osipam.
Prijavite se za novosti o revolucionarnim tehnologijama i ostanite informirani o najnovijim promjenama u svijetu umjetne inteligencije!