Nuklearna Energetika: Microsoft Izostaje iz Važnog Pothvata
Iako Microsoft ozbiljno istražuje nuklearnu energiju kao opciju za napajanje svojih podatkovnih centara – pa čak i potpisuje ugovor 2024. godine za kupovinu energije iz ponovo pokrenute nuklearne elektrane Three Mile Island (TMI) – iznenađujuće nije među potpisnicima novog Pothvata za Velike Energetske Korisnike koji podržava globalno širenje kapaciteta nuklearne energije. Ovaj pothvat privukao je značajne potpisnike kao što su Amazon, Meta i Google, no Microsoft i Oracle, koji također istražuje nuklearnu energiju, nisu na tom popisu.
O Pothvatu za Velike Energetske Korisnike
Pothvat, kojem je vođa Svjetska nuklearna udruga, prvi put je predstavljen na Svjetskom nuklearnom simpoziju u rujnu 2023. godine. Do danas, potporu su mu dali 14 velikih globalnih banaka i financijskih institucija, 140 tvrtki iz nuklearne industrije i 31 država. Cilj ovog pothvata je naglasiti “neophodnu ulogu nuklearne energije u unapređenju energetske sigurnosti, otpornosti i osiguravanju kontinuirane čiste energije” te postaviti cilj da se do 2050. godine trostruko poveća globalni kapacitet nuklearne energije.
Nuklearna Energija u Globalnom Kontekstu
Danas nuklearna energija opskrbljuje oko 9% svjetske električne energije putem 439 reaktora. Poziv na akciju premašuje tradicionalne energetske primjene i ističe potencijal nuklearne energije za opsluživanje sektora s visokim potražnjama poput podatkovnih centara. Porast umjetne inteligencije rezultirao je povećanim energetskim potrebama, što čini nuklearnu energiju ključnom za budućnost.
Mikro Nuklearni Reaktori
Dok je građenje nuklearne elektrane u pravilu dugotrajan proces koji traje najmanje pet godina, mikro nuklearni reaktori, koji bi trebali postati dostupni početkom 2030-ih, mogli bi predstavljati brže i jeftinije rješenje za napajanje velikih računalnih operacija.
Izjave Lidera u Industriji
„Ponosni smo što potpisujemo pledge podrške tripliciranju nuklearnog kapaciteta do 2050. godine, jer će nuklearna energija biti ključna za izgradnju pouzdane, sigurne i održive energetske budućnosti“, izjavila je Lucia Tian, voditeljica odjela za čistu energiju i dekarbonizaciju tehnologija u Googleu. „Google će nastaviti surađivati s našim partnerima kako bismo ubrzali komercijalizaciju naprednih nuklearnih tehnologija koje mogu osigurati kontinuiranu čistu energiju potrebnu za zadovoljavanje rastuće potražnje za električnom energijom širom svijeta.“
Ovu poruku ponovila je i Urvi Parekh, voditeljica globalne energije u Meti. „Kako se globalna gospodarstva šire, potreba za pouzdanim, čistim i otpornim izvorom energije postaje prioritet. Nuklearna energija, koja može osigurati kontinuiranu energiju, može pomoći u zadovoljavanju ove rastuće potražnje. Uzbuđeni smo što se pridružujemo ovoj višestranoj inicijativi kroz Pledge za tripliciranje nuklearne energije kako bismo ponovili našu predanost nuklearnoj energiji.“
Brandon Oyer, voditelj energetskih i vodnih resursa za AWS u Americi, naglasio je hitnost širjenja nuklearne energije. „Ubrzavanje razvoja nuklearne energije bit će ključno za jačanje sigurnosti naše zemlje, zadovoljenje budućih energetskih potreba i rješavanje klimatskih promjena. Amazon podržava pledge Svjetske nuklearne udruge i ponosan je što je u posljednjoj godini investirao više od milijardu dolara u projekte i tehnologije nuklearne energije, što je dio naše šire Climate Pledge predanosti postizanju neto nultih emisija ugljika do 2040. godine.“
Zaključak
Pothvat za Velike Energetske Korisnike koji uključuje velike igrače poput Amazona, Mete i Googlea označava važan korak prema povećanju nuklearne energije u globalnom energetskom miksu. Dok Microsoft i Oracle izostaju iz ovog važnog savjeta, jasno je da će nuklearna energija igrati ključnu ulogu u osiguravanju održive energetske budućnosti. S izlaskom mikro nuklearnih reaktora, budućnost nuklearne energije izgleda svjetlija nego ikada.