Revolucija u zrakoplovstvu: Venusi nodi pogodak s motorom Rotirajuće Detonacije
Tvrtka iz Houstona, Texas, koja se bavi visok brzim letovima, uspješno je testirala svoj motor Rotirajuće Detonacije (RDRE). Ova inovacija ima potencijal omogućiti putovanja brzinama četiri do šest puta brže od zvuka, polijećući s običnih uzletnih staza. O RDRE-u se govori kao o alternativnom mehanizmu pogona još od 1980-ih, a teorijski nudi mnoge prednosti u odnosu na tradicionalne metode.
Što je rotirajuća detonacijska tehnologija?
Prema 2023. godine objavljenom radu u Scientific Reports, u pogonskim uređajima sagorijevanje može nastati kroz deflagraciju ili detonaciju, pri čemu svaki od ovih procesa ima različite karakteristike. Deflagracija je supersonično sagorijevanje pri praktički konstantnom pritisku i ključna je za generaciju toplinske energije u modernim raketama. Nasuprot tome, detonacija predstavlja supersonično sagorijevanje uzrokovano udarnim valom, što donosi nekoliko prednosti:
- Kompaktne zone oslobađanja topline pri povišenom lokalnom tlaku i temperaturi.
- Veća korisna dostupna energija u usporedbi s deflagracijski baziranim uređajima.
- Povećanje potiska do 10% u odnosu na tradicionalne motore s konstantnim pritiskom.
- Smanjenje veličine i/ili težine pogonskih motora.
- Smanjenje tlakova ubrizgavanja i manja osjetljivost na akustične nestabilnosti koje mogu oštetiti motor.
Postignuća tvrtke Venus Aerospace
Različite organizacije, uključujući NASA-u, rade na dizajnu RDRE-a s ciljem smanjenja vremena leta ili slanja ljudi na Mjesec i Mars. Na Spaceport America u Novom Meksiku, Venus Aerospace je nedavno objavio uspješan test svog vlastitog RDRE-a. CEO i suosnivač Venus Aerospace, Sassie Duggleby, izjavila je: “Ovo je trenutak na kojem smo radili pet godina. Dokazali smo da ova tehnologija funkcionira—ne samo u simulacijama ili laboratoriju, već i u zraku.”
Upravo to je i potvrdio Andrew Duggleby, suosnivač i CTO tvrtke, dodajući: “Ova proba dokazala je da naš motor radi izvan laboratorija, pod stvarnim uvjetima letenja. Rotirajuća detonacija predstavlja dugo traženi napredak u performansama.” Oni su razvili motor koji ne samo da radi, već radi pouzdano i učinkovito, što omogućava njegovo skaliranje.
Novi koraci prema budućnosti zrakoplovstva
Ovo je prvi put da je ovaj koncept testiran s motorom visokog potiska. Na testu, RDRE je dobro funkcionirao, ali nije nadmašio zvučne barijere kao što je bilo planirano. Scott McLaughlin, izvršni direktor Spaceport America, istaknuo je: “Spaceport America je stvoren za stvaranje povijesti u svemiru, a Venus Aerospace je danas isporučio trenutak koji će se dugo pamtiti.”
Tim planira punu ispitnu vožnju sustava, s konačnim ciljem stvaranja letjelice Stargazer M4, putničkog zrakoplova koji može letjeti brzinom Mach 4. “Venus Aerospace transformira višedesetljetni inženjerski izazov u operativnu stvarnost,” dodao je Thomas d’Halluin, upravni partner Airbus Ventures. “Integrirati rotirajući detonacijski motor, učiniti ga spremnim za lansiranje i potvrditi u stvarnim uvjetima nije mala stvar.”
Zaključak
Venus Aerospace je na rubu promjene zrakoplovne industrije s ovim revolucionarnim motorom. Njihova sposobnost da prevede duboku tehničku spoznaju u konkretne rezultate predstavlja veliki iskorak prema budućnosti hipersoničnog letenja. Ova inovacija obećava redefinirati ono što je moguće u svemirskom letu i otvoriti vrata novom pogonskom gospodarstvu.