Nokia istražuje mogući sigurnosni proboj nakon što je haker tvrdio da je ukrao izvorni kod

Nokia Istražuje Mogući Sigurnosni Prekršaj

Nokia je nedavno objavila da istražuje mogući sigurnosni prekršaj koji uključuje treće strane, nakon što je notorijozni haker tvrdio da je ukrao izvorni kod tvrtke. U službenoj izjavi, Nokia je izjavila: “Svjesni smo izvještaja koji sugeriraju da je neovlašteni subjekt navodno stekao pristup podacima određenog trećeg izvođača i mogućim podacima Nokije.” Iako istraživanje još nije pokazalo dokaze da su sustavi ili podaci Nokije kompromitirani, tvrtka ozbiljno shvaća ove navode i nastavlja pomno pratiti situaciju.

Što se dogodilo?

Haker poznat kao **IntelBroker** objavio je na online forumu: “Danas prodajem veliku kolekciju izvornog koda Nokije, koju smo dobili od treće strane koja je izravno radila s Nokijom kako bi pomogla u razvoju nekih unutarnjih alata.” Iako dosad nisu pronađeni dokazi koji bi potkrijepili IntelBrokerove tvrdnje, Nokia naglašava da ozbiljno pristupaju toj situaciji.

Što sve haker tvrdi da je ukrao?

Prema informacijama koje je podijelio IntelBroker, među ukradenim podacima nalaze se:

  • Proprietarni softver Nokije
  • SSH ključevi
  • RSA ključevi
  • BitBucket prijave
  • SMTP računi
  • Webhookovi
  • Hardkodirane vjerodajnice

IntelBroker, za kojeg se navodi da je srpski haker, aktivan je od listopada 2022. godine i ima povijest visokoprofilnih napada. Do danas je objavio više od 80 različitih curenja na online forumima, s ciljevima uključujući kompanije i organizacije poput AMD-a, Apple-a, Europola i HPE-a.

Problemi s Cyber Sigurnošću

Istraživanja u posljednje vrijeme također pokazuju da mnoge tvrtke, od malih i srednjih poduzeća do multinacionalnih korporacija, ne ispunjavaju osnovne principe cyber sigurnosti. Dodatno, zaposlenici su sve više frustrirani nedostatkom odgovarajućih alata i politika, što ih često tjera da se oslanjaju na javne AI alate koji predstavljaju rizik za sigurnost tvrtke.

Zaključak

Nokia uzima ozbiljno prijetnje i sumnje u vezi s mogućim sigurnosnim prekršajem. Iako trenutačna istraga nije pokazala dokaze o kompromitaciji njihovih sustava, povijest IntelBrokerovih napada postavlja jasnu potrebu za većom sigurnošću u digitalnom svijetu. Tvrtke svih veličina trebaju ozbiljno pristupiti cyber sigurnosti kako bi zaštitile svoje podatke i održale povjerenje svojih klijenata.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Naša omiljena budžetska audio marka upravo je lansirala super jeftine planarne slušalice s prekrasnim drvenim završetkom

Next Post

Nova zora za Mac igranje? Appleov M4 Mac mini koristi hardverski ubrzani ray tracing

Related Posts